دکتر فرزاد فرامرزی - بالون معده

بالون معده

بالون معده چیست؟

بالون معده، روش بسیار کم‌عارضه‌ای است. عوارض عمده آن وجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق می‌کند.

بالون معده یک روش ساده و بدون جراحی برای کاهش اشتها و کاهش حجم معده است. در این روش، پزشک فوق تخصص گوارش توسط آندوسکوپی و پس از اطمینان از سالم بودن معده، بالون را به داخل معده فرستاده سپس براساس اندازه معده بیمار آن را بسته به نوع بالون، از مایع یا هوا به میزان 500 تا 800‌ سی‌سی پر می‌کند. بالون حدود 3/2 از حجم معده را پر کرده و سبب ایجاد سیری زودرس و کاذب می‌شود؛ پس از 6‌ ماه پزشک دوباره آن را با آندوسکوپی خارج می‌کند. اخیرا از انواع جدید بالون معده با ماندگاری یک سال نیز در این مرکز به‌طور اختصاصی استفاده می‌شود.

 

چه افرادی کاندیدای خوبی برای بالون هستند؟

 • افراد با چاقی خفیف یا متوسط BMI بالای ‌30 که به رژیم غذایی و ورزش پاسخ ندادند.
 • افراد با چاقی شدید BMI بالای ‌40 که تمایل به انجام اعمال جراحی چاقی ندارند یا کاندیدای اعمال جراحی چاقی نیستند.
 • افراد با چاقی بسیار شدید BMI بالای 50 قبل از اعمال جراحی چاقی جهت کاهش عوارض بیهوشی و اعمال جراحی.
 • افراد دارای مشکلاتی از قبیل نازایی و بیماری های ارتوپدی و روماتیسمی که نیاز به کاهش حداقل ‌10 تا 15‌درصد از وزن خود داشته و با رژیم غذایی و ورزش قادر به کم کردن آن نیستند.

 

عوارض احتمالی بالون معده چیست؟

بالون معده، روش بسیار کم‌ عارضه‌ای است. عوارض عمده آن وجود درد و تهوع و گاهی استفراغ در چند روز ابتدایی است که در افراد مختلف، فرق می‌کند. گاهی هیچ درد و تهوعی وجود ندارد که فرد ممکن است با توجه به ذهنیت قبلی مبنی بر وجود درد و تهوع، حتی نگران شود که ممکن است برای بالون اتفاقی افتاده باشد،‌ در‌حالی که این افراد فقط به‌دلیل سازگاری خوب معده هیچ علامتی ندارند. گاهی ممکن است درد و تهوع وجود داشته باشد که در این صورت باید از داروهای مناسب استفاده سود. وجود اضطراب و نگرانی بر مدت و شدت عوارض می‌افزاید. لذا باید دانست که این علائم موقتی بوده و به‌زودی برطرف می‌شوند. عوارض دیگر احتمالی از‌جمله سوراخ شدن معده و انسداد روده در موارد بسیار نادری می‌تواند اتفاق بیفتد. در‌ضمن ارتباط روزانه و مرتب با پزشک بسیار مهم است.

 

نکات مهم برای کسب نتایج مطلوب‌تر با بالون معده

 1. همواره با پزشک خود ارتباط نزدیک و صمیمانه‌‌ای داشته باشید.
 2. در صورتی که عارضه‌‌ای احساس کردید یا روند کاهش وزن‌تان متوقف شد، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.
 3. برنامه غذایی کم‌کالری و ورزش منظم را هم فراموش نکنید.

انواع بالون‌های معده

انواع جدید بالون‌های معده

در بالن هوا به‌دلیل سبکی، علائم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است، منتها از لحاظ میزان کاهش وزن‌ چه بسا ممکن است در بالن مایع به‌دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و درنهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.

 

 1. endball(بالون مخلوط مایع هوا):

این نوع بالون ساخت کشور فرانسه با قابلیت ماندگاری تا 9 ماه و قابلیت پر شدن همزمان با مخلوط مایع و هوا بوده که سبب کاهش عوارض ابتدایی شامل تهوع و استفراغ و درد می‌شود درنتیجه تحمل آن برای بیمار راحت‌تر می‌شود.

 1. spatz

بالون قابل تنظیم از طریق آندوسکوپی ساخت کشور آمریکا با قابلیت ماندگاری تا یک‌سال که از مزایای این نوع بالون تنظیم آن از طریق آندوسکوپی بوده که به پزشک اجازه می‌دهد ابتدا بالون را با حجم کمتری از مایع پر کند و در طول یک‌سال براساس اشتهای بیمار حجم آن را از طریق آندوسکوپی کم و زیاد کند به‌همین دلیل عوارض ابتدایی شامل تهوع و درد به حداقل می‌رسد و در ضمن بیمار می‌تواند در هر زمان که احساس کرد معده‌اش به حجم قبلی بالون عادت کرده است نسبت به افزایش حجم آن از طریق آندوسکوپی اقدام کند. تاکنون ‌500 ‌بالون از این نوع گذاشته شده و نتایج خوبی که شامل کاهش تهوع و استفراغ و درد و کاهش وزن بیشتر نسبت به بالون‌های 6 ماهه بوده به دست آمده است.

تفاوت بالن مایع و بالون هوا چیست؟

در بالن هوا به‌دلیل سبکی، علائم اولیه شامل درد و تهوع بسیار خفیف‌تر است، منتها از لحاظ میزان کاهش وزن‌ چه بسا ممکن است در بالن مایع به‌دلیل سنگینی بیشتر بالن، احساس کاهش اشتها و درنهایت کاهش وزن بیشتر هم باشد.

 

مقایسه بالون مایع و هوا برای اولین‌بار در دنیا توسط دکتر فرامرزی!

این مقایسه که برای اولین‌بار در دنیا انجام شده بالون‌های مایع و هوا را از جهت عوارض (درد و تهوع و استفراغ در روزهای ابتدایی) و کاهش وزن نهایی بررسی کرده است. با‌توجه به این مطالعه اگرچه عوارض اولیه در بالون‌های هوا کمتر بوده ولی کاهش وزن نهایی در بالون‌های مایع به‌طور متوسط ‌10 ‌الی 15 کیلوگرم بیشتر است.

 

آیا احتمال آلودگی و انتقال بیماری از طریق آندوسکوپی وجود دارد؟

این جور موارد مطرح شده در‌مورد آندوسکوپی چیز تازه‌ای نیست در ارتباط با آندوسکوپی پزشکان گوارش همگی پس از هر بار استفاده از دستگاه آن را به مدت کافی در ماده ضد‌عفونی‌کننده دکونکس قرار می‌دهند که هر‌گونه آلودگی احتمالی ازجمله انواع هپاتیت‌ها و ایدز و سایر آلودگی‌ها را از بین می‌برد در ارتباط با پنس‌های بیوپسی بهتر است از پنس‌های یکبار مصرف استفاده شود یا حداقل پس از شست‌وشوی کافی به مدت 20‌ دقیقه داخل محلول ضد‌عفونی قرار داده شود.

مشکل سوء‌هاضمه

از مشکل سوء‌هاضمه رنج می‌برید؟!

سوء‌هاضمه چیست؟

سوء‌هاضمه اصطلاحی است که مربوط به وجود احساس سیری یا ناراحتی در قسمت بالای شکم است. نشانه‌ها و علائم سوءهاضمه می‌تواند مبهم باشد، اما این علائم شامل باد گلو، سوزش معده، نفخ کردن و حالت تهوع است. به این مشکل همچنین اختلال گوارش (و اختلال گوارش غیراسیدی) می‌گویند و این مشکل می‌تواند درنتیجه بسیاری از شرایط مربوط به سلامت فرد ایجاد شود، اما خود این مشکل یک بیماری نیست. بعضی مطالعات انجام شده در این رابطه نشان می‌دهد سوزش معده و سوء‌هاضمه رابطه بسیار نزدیک با یکدیگر دارند، اما مطالعات دیگر این دو بیماری گوارش را از یکدیگر تفکیک می‌کند.

 

شایع‌ترین علائم سوءهاضمه شامل موارد زیر است:

 • درد قسمت فوقانی شکم
 • نفخ
 • سنگینی
 • تهوع
 • ترش کردن

 

شایع‌ترین علت سوء‌هاضمه چیست؟

سوءهاضمه عملکردی است که معمولا به‌دلیل اضطراب و استرس است. اما به‌طور کلی اختلال و بیماری گوارشی با عادت‌های ناسالم غذایی در ارتباط است. اما باید توجه داشته باشیم که این عادت غذایی اشتباه را اصلاح کنیم. به‌عنوان مثال غذا را تند صرف نکنیم و بعد از خوردن غذا بلافاصله دراز نکشیم. همچنین خوردن غذاهای تند و پرچرب می‌تواند مشکل‌ساز شود. نکته دیگری که حائز‌اهمیت است این است که برخی عوامل ازجمله سیگار کشیدن، مصرف الکل و مصرف برخی داروها به شدت به این مشکل دامن می‌زنند، بنابراین باید از انجام این اعمال اجتناب کرد. سوء‌هاضمه همچنین می‌تواند در‌نتیجه یک بیماری گوارشی در قسمت فوقانی مثل بیماری ریفلاکس اسید معده (از معده به مری)، سرطان معده و... ایجاد شود.

 

نکته!

 اما بسیاری از مردم از ترس ابتلا به سرطان‌های دستگاه گوارش دچار اضطراب می‌شوند و در‌ نتیجه علائم سوء‌هاضمه‌شان تشدید می‌شود.

 

بیماران زیر با علائم سوء‌هاضمه کاندیدای آندوسکوپی تشخیصی هستند:

١. افراد بالای ‌‌٤٠‌ سال

٢. افراد دارای سابقه خانوادگی سرطان دستگاه گوارش

٣. شرح حال کاهش اشتها و کاهش وزن

٤. احساس گیر کردن غذا در مری

٥. در صورتی که علائم با یک دوره درمان دارویی خوب نشود یا مجددا عود کند.

٦. در صورتی که در آزمایش مدفوع خون مخفی وجود داشته باشد.

باکتری هلیکو باکتر پیلوری

آنچه باید در ارتباط با باکتری هلیکو باکتر پیلوری بدانیم

بهتر است بدانید که این باکتری در داخل معده انسان تکثیر پیدا می‌کند و از طریق دهان وارد می‌شود و در داخل معده انسان تکثیر پیدا می‌کند. شیوع آن در کشورهای مختلف فرق کرده است و حدود ٩٠‌ درصد افراد در ایران این باکتری را در معده خود دارند.

 

آیا هلیکوباکتری باعث بروز سرطان معده می‌شود؟!

حتما نام هلیکو باکتر پیلوری را شنیده‌اید، آیا نگران وجود این باکتری در معده خود یا نزدیکان خود هستید؟ بهتر است بدانید که این باکتری در داخل معده انسان تکثیر پیدا می‌کند و از طریق دهان وارد می‌شود و در داخل معده انسان تکثیر پیدا می‌کند. شیوع آن در کشورهای مختلف فرق کرده است و حدود ٩٠‌درصد افراد در ایران این باکتری را در معده خود دارند. باور غلط و رایج بین مردم این است که باکتری هلیکو باکتر باعث سرطان معده می‌شود، درحالی که این‌چنین نیست. تعداد بسیار کمی از افراد هلیکو باکتر مثبت ممکن است در آینده دچار سرطان معده شوند، زیرا یک‌هزارم درصد اصلا جای نگرانی ندارد. افراد بدون علامت اصلا نیازی به تست جهت مثبت بودن یا منفی بودن هلیکو باکتر ندارند و حتی در صورت مثبت بودن نیاز به درمان آن هم  وجود ندارد.

 

حدود ٩٠‌درصد افراد در ایران این باکتری را در معده خود دارند!

بیماری که یک‌بار درمان هلیکو باکتر را زیرنظر پزشک انجام می‌دهد، دیگر نیازی به چک مجدد آزمایشگاه جهت هلیکو باکتر ندارد؛ زیرا باوجود ریشه‌کن شدن باکتری در آزمایش خون تا ٣‌سال ممکن است به‌طور کاذب مثبت گزارش شود که می‌تواند بی‌دلیل باعث ناراحتی و استرس بیماران شود. هلیکو باکتر پیلوری شایع‌ترین علت ایجاد زخم‌های معده و اثنی‌عشر است، اما نکته مهم این است که حدود ٩٠‌درصد افراد در ایران این باکتری را در معده خود دارند.

 

نکته!

تعداد بسیار کمی از افراد هلیکو باکتر مثبت ممکن است در آینده دچار سرطان معده شوند، زیر یک‌هزارم درصد همچنین کمتر از نیم درصد افراد مبتلا به ‌هلیکو باکتر ممکن است به زخم معده یا اثنی‌عشر مبتلا شوند. پس افراد بدون علامت اصلا نیازی به تست جهت مثبت بودن یا منفی بودن هلیکو باکتر ندارند و حتی در صورت مثبت بودن نیاز به درمان آن‌ هم وجود ندارد.

 

هشداری برای سیگاری‌ها!

سایر علل زخم‌های معده و اثنی‌عشر مصرف داروهای دسته آسپیرین مثل پروفن، دیکلوفناک، ایندومتاسین و... است. همچنین مصرف سیگار به تنهایی جزء علل زخم‌های گوارشی ندارد اما در صورتی که افراد هلیکو باکتر مثبت یا مصرف‌کنندگان دارویی دسته آسپیرین سیگاری باشند با احتمال بیشتری از افراد غیر‌سیگاری به زخم مبتلا می‌شوند.

 

یک توصیه برای شما!

شایع‌ترین علامت زخم‌های معده و اثنی‌عشر درد در ناحیه بالای شکم است. در زخم معده، درد شکم با غذا خوردن بهتر می‌شود. زخم معده یا اثنی‌عشر در صورت مزمن شدن و عدم درمان می‌تواند منجر به خونریزی معده و در موارد نادری سوراخ شدن معده شود. افراد بالای ٤٠‌ سال افراد سیگاری یا مصرف‌کنندگان داروهای دسته آسپیرین در صورت وجود درد قسمت فوقانی شکم از احتمال بیشتری برای ابتلا به زخم‌های گوارشی برخوردارند.

 

زخم معده را دست‌کم نگیرید!

پیگیری زخم‌های معده از زخم‌های اثنی‌عشر مهم‌تر است، چرا که درصد کمی از زخم‌های معده ممکن است بدخیم باشند. در‌حالی که زخم‌های اثنی‌عشر هیچ‌گاه بدخیم نیستند. همچنین آندوسکوپی بهترین راه تشخیص زخم‌های گوارشی است. پزشک آندوسکوپیست از زخم‌های معده برای رد سرطان‌های معده نمونه‌برداری می‌کند

راه های ارتباطی

برای تعیین وقت و یا دریافت اطلاعات می توانید به یکی از روش های زیر اقدام نمایید:

1- با شماره های ذکر شده تماس حاصل بفرمایید

2- فرم تماس با ما را پر کرده و لطفا در قسمت توضیحات درخواست تعیین وقت و یا سوال خود را اعلام نمایید.

3- با عضویت در تلگرام ما اطلاعات بیشتری را دریافت کنید

 telegram.me/joinchat

فرم تماس با ما

تماس سریع
0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

ونک، ملاصدارا، بعد از بیمارستان بقیه ا...، پلاک 212، واحد 6

تلفن تماس :

021-88614191 ، 021-88614192

09126184982

 

اطلاعات تماس

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.