کلینیک دندانپزشکی فام

روکش دندان

روکش یا به عبارت دیگر پروتز ثابت؛که به انگلیسیcrown نامیده می شود؛یک کلاهک فلزی یا سرامیکی و یا ترکیبی از هر دوی آنهاست که بر روی دندانهای با تخریب گسترده و یا عصب کشی شده گذاشته می شود؛تا علاوه بر حفاظت از آنها در برابر شکستن؛مرکز و زیبایی دندان نیز مجدداً به آن بازگردانده شود.

1- روکش تمام فلزی (Full Metal):

این نوع روکش تقریباً منسوخ شده و دیگر مورد استفاده قرار نمی گیرد.

مزایا: ماندگاری بالا؛تراش کمتر دندان

معایب: ظاهر نازیبا

2-روکشPFM ( ترکیب سرامیک و فلز )

این نوع روکش روتین مطب های دندانپزشکی است.

مزایا: عمر این روکش ها از روکش های تمام فلزی کمتر و از روکش های تمام سرامیکی بیشتر است.

معایب: احتمال ترک یا پریدگی چینی روکش؛دیده شدن لبه فلزی در بعضی موارد

3-زیرکونیا (zirconium)

از لحاظ ساختاری شبیه pFM است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز تیره در مرکز روکش از زیرکونیوم استفاده میشود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است.  

مرایا : استحکام بالا ، زیبایی فراوان

بریج یا روکش چند واحدی :

زمانی که یک یا چند دندان را در یک سمت از دست میدهیم برای پر کردن این فضای بی دندان از روشی به نام بزیج استفاده میشود که دندانهای مجاور ناحیه بی دندان تراش خورده و به عنوان پایه مورد استفاده قرار میگیرند.

معایب بریج :

- از مهمترین معایب بریج پوسدگی دندانهای پایه و از دست رفتن آنها بعد از چند سال است .

- به این ترتیب بعد از چند سال به جای یک دندان از دست رفته سه دندان از دست رفته خواهیم داشت و طول ناحیه بی دندان افزایش خواهد یافت.

ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت ها انواعی از پین ها با قطر  های متفاوت و ساخته شده از تیتانیوم خالص سازگار با بدن که در استخوان فک گذاشته میشوند ، بعد از گذاشتن حدود۳تا۴ ماه زمان برای رشد و ترمیم استخوان اطراف ایمپلنت لازم است، پس از آن قسمت تاج و روکش ساخته و روی آن قرار میگیرد. در صورت عدم جایگزینی دندان از دست رفته امکان تحلیل استخوان و کج شدن دندانهای مجاور وجود دارد.

مزایای ایمپلنت؟

-جایگزینی دندان از دست رفته برای جویدن و غذا خوردن وصحبت کردن.

- پایه ای که مانند ریشه دندان داخل استخوان فک قرار میگیرد و با تحریک استخوان باعث جلوگیری از تحلیل استخوان فک در محل بی دندان میشود.

-بیشترین طول عمر درمان و مقاومت بالا را نسبت به سایر درمانهای جایگزین دارد.

-مهمتر از همه دندانهای دیگر قربانی

جایگزینی دندان از دست رفته نمیشوند.

انواع ایمپلنت؟

امروزه بیش از صد نوع ایمپلنت در بازارهای جهانی وجود دارد ، ایملنت های معتبر دارای استخوان سازی مناسب با کمترین تحلیل استخوان در اطرافشان هستند .

پیوند استخوان در ایمپلنت چیست؟

در بعضی بیماران میزان استخوان در ناحیه ای که قرار است ایمپلنت قرار بگیرد کم است در بیشتر موارد با پودر استخوان یا غشاهای باریکی که توسط شرکتهای مختلفی ساخته میشود مشکل حل شدنی است و در اندک موارد متخصص از نقاط دیگر استخوان برداشته و به استخوان آن ناحیه پیوند میزند.

 

بلیچینگ

اگردندان‌های مرتب و بدون هرگونه لکه‌ها و نواقص ژنتیکی دارید بلیچینگ میتواند بهترین انتخاب برای روشن شدن دندان‌های شما باشد. بلیچینگ یعنی روشن کردن دندان‌ها توسط ماده‌ای به نام هیدروژن پروکساید ویا کارباماید پروکساید. دراین عمل با نفوذ مایع بلیچینگ به داخل مینا و عاج رنگدانه‌های دندان خارج شده وباعث می‌شود دندان یک تا سه درجه (بسته به مقاومت دندان‌ها که در افراد متفاوت است) تغییر کند. در واقع در این روش دندان‌ها سفید نمیشود بلکه از میزان زردی آن‌ها کاسته میشوند.

درمان بلیچینگ هیچ آسیبی به مینای دندان و بافت‌های نرم پیرامون واردنمیکند. فراموش نکنید بلیچینگ هیچ تاثیری بردندان‌های ترمیم شده با آمالگام (موادغیرهمرنگ) و روکش دندان ندارد و باعثازبین رفتن لکه‌های سفیدروی دندان نمیشود.

لکه‌های سفید نقایص ژنتیکی بوده وفقط با درمان و نیز کامپوزیت ویا لمینت سرامیکی قابل درمان است.

انواع بلیچینگ

۱- بلیچینگ در مطب (office Bleaching)

در مطب و دریک یا دوجلسه انجام میشود که روش سریعتری نسبت به روش درمنزل میباشددراین روش از ماده هیدروژن پراکساید به کمک اشعه ماورابنفش استفاده میشود.

اگر به دنباتل روش سریعتر میگردید باید روش در مطب را انتخاب کنید، اما درکل بهتراست بلیچینگ درمطب همراه با بلیچینگ درمنزل انجام شود، زیرا به تنهایی ماندگاری زیادی ندارد.

ژل بلیچینگ روی دندان‌ها قرارداده شده ونوردهی میشود وپس از گذشت حدود ۲۰ دقیقه این ژل‌ها شسته میشوند و مجددا ژل جدید روی سطح دندان قرارمی گیرد. این عمل درکل ۲ یا ۳ بارتکرارشده وپس از آن رنگ دندان روشن می‌شود.

۲-بلیچینگ در منزل

دراین روش ابتدا نیاز به قالبگیری در مطب میباشد. در جلسه‌ی دوم یک قالب ژلاتینی به همراه ژل کاربامایدپروکساید به بیمار داده میشودوسپس ادامه درمان در منزل وتوسط خود بیمار در مدت ۱۲ روز انجام می‌شود. اگر بلیچینگ درمنزل را بعد از بلیچینگ در مطب انجام دهید ۵ روز استفاده در منزل کافی است.

کدام روش بهتر است؟

اساتید علم زیبایی براین باورند که بهترین نتایج وقتی حاصل میشود که هردوی این روش‌ها باهم انجام بگیرند. یعنی ابتدا بلیچینگ در مطب وسپس بلیچینگ در منزل. تبعا نتیجه گیری در زمان کمتر در بلیچینگ مطب اتفاق می‌افتد، اما نتایج ماندگارتر در نوع بلیچینگ در خانه حاصل میشود.

عوارض

 اصولابلیچینگ اگر تحت نظارت دندانپزشک مجرب انجام بگیرد عارضه خاصی ندارد فقط ممکن است دندان‌ها چند روزی حساس شوند که این مورد نیز با خمیر دندان‌های ضدحساسیت قابل درمان است. اگر در روش در منزل دندان‌ها حساس شد مصرف ژل را به یک روز یا دو روز در میان کاهش دهید وبا دندانپزشک خود در ارتباط باشید.

دوام

دوام روشنی دندان‌ها بعد از بلیچینگ به بهداشت دندان‌ها میزان مصرف چای قهوه و غذا‌های رنگی و همچنین جنس دندان‌ها بستگی دارد. زبری سطح دندان‌ها باعث رنگ گرفتگی بیشتر دندان می‌شود. پیشنهاد می‌شود بلیچینگ دندان‌ها را هریک الی دوسال تکرار کنید تا ماندگاری آن بیشتر شود.

بلیچینگ دندان‌های عصب کشی شده

متاسفانه بعد از درمان عصب کشی دندان‌ها بعد از مدتی دچار تیرگی می‌شوند که این دندانهارا باید با روش بلیچینگ داخلی (Internal Bleaching) روشن کرد. به این صورت که ژل بلیچینگ داخل حفره تالج دندان قرار میگیرد و پس از حدودیک هفته خارج می‌شود. این پروسه ۲ الی ۳ بار تکرار شده ودر نهایت رنگ دندان روشن میشود.

فرم تماس با ما

0%
0%

0% تخفیف ویژه

اطلاعات تماس

اطلاعات تماس

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.