اطلاعات تماس

 

خدماتی که در کلینیک توانبخشی ستون فقرات و مفاصل توسط دکتر متخصص امیرحسین یزدانی انجام می گردد:

دوره تکمیلی مداخلات بسته دیسک و ستون فقرات

نماینده علمی DBC فنلاند در ایران

بیش از ۱۰ سال سابقه کار کلینیکی و ۷۵۰۰۰ بیمار

طب سوزنی و taping، نوار عصب و عضله

جراحی های بسته دیسک های بیرون زده، دیسک کمر و گردن و تزریق دیسکوژل

اوزون درمانی جهت دردهای عضلانی و اسکلتی

شناخت رفتار درمانی CBT جهت مدیریت بهتر درد بیمار

درمان در بیماران بعد از عمل جراحی دیسک و ستون فقرات

ارزیابی و بررسی دقیق مشکلات عضلانی و اسکلتی کودکان و نوجوانان

توانبخشی بیماران بعد از عمل جراحی دیسک ACL و آسیب های شکستگی

درمان آرتروز و آسیب های ورزشی با روش نوین ارتوکین تراپی

تزریقات تحت سونوگرافی جهت دردهای مفاصل و آرتروز و اعصاب محیطی

درمان اختلال نعوظ با شاک ویو

دیسک کمر با استراحت مطلق درمان پذیر است؟

طبق تحقیقات جدید صورت گرفته، دیده شده که بعد از 72 ساعت استراحت مطلق، عضلاتی که ثبات دهنده ستون فقرات هستند و عضلاتی که مثل یک داربست محکم کنار مهره های ما قرار دارند، بعد از 72 ساعت این عضلات ضعیف می شوند و برگرداندن این عضلات به حالت اول بسیار سخت است؛ بنابراین بیش از 72 ساعت استراحت مطلق در منابع جدید پزشکی به هیچ وجه توصیه نمی شود و باید بتوانیم با استفاده از ابزارهایی که در دست ما است مثل ابزارهای فیزیکی، لیزر، شاک ویو، مگنت تراپی یا تزریق، بلوک های عصبی  درد فرد را کم کنیم و او را به فعالیت روزمره اش برگردانیم. چرا که هر چه بیشتر این ناحیه استراحت کند در سیکل معیوب قرار می گیرد و در سیکل معیوب وقتی فرد آسیب می بیند مجبور است کمتر حرکت کند و به دنبال آن عضلات ضعیفتر می شود.

افرادی که دچار دیسک کمر هستند اگر عضلاتشان ضعیف تر بشود، چه اتفاقی می افتد؟ وقتی عضلات ضعیف تر شوند درد بیشتر می شود، درد بیشتر منجر به بی حرکتی و ضعف بیشتر شده که این چرخه مرتب تکرار می شود تا اینکه فرد را ناتوان می کند، هرچه زمان بیشتری طول بکشد مسلما این فرد ناتوان تر خواهد شد. پس بعضی افراد فکر می کنند اگر یک مدت استراحت کنند دیسک بهتر خواهد شد، اشکال این است که وقتی فرد در سیکل معیوب قرار گرفت کم کم الگوهای حرکتی را فراموش خواهد کرد یعنی بدن ما یک سیستم فرماندهی و هماهنگی دارد که به عضلات دستور می دهد چه موقع آن عضله انقباض و چه موقع حالت انبساط پیدا کند این هماهنگی در اثر تکرار و تمرین به وجود می آید و وقتی یک مدتی فرد بی حرکت می شود این الگوهای حرکتی به هم می ریزد و فرد مجدد دچار آسیب یا آسیبش تشدید می شود.  

افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند آیا می توانند با حرکات ورزشی این مشکل را حل کنند؟ قطعا ورزش جز اصلی هر درمان عضلانی – اسکلتی باید باشد یعنی همیشه باید جوری هدف گذاری شود، زمانی که درد مریض کاهش پیدا کرد بلافاصله ورزش را شروع کنیم. منتهی شروع ورزش خودش یک برنامه خاص و تخصصی را می طلبد که از حرکتی باید شروع شود که آن حرکت بدون درد و در محدوده ای باشد که فرد راحت می تواند انجام دهد. چون بعضی اوقات فرد با درد حرکتی را انجام می دهد که نباید انجام دهد یا فرد در یک جهتی خاصی حرکت اصلا برایش امکان پذیر نیست، این فرد نباید به زور آن حرکت را انجام دهیم.

به طور کلی باید بگویم که باید به زبان بدن توجه کنیم و هر فرد باید به زبان بدن خودش گوش کند، بدن راهنمایی می کند که چه حرکتی، چه موقعی و در چه جهتی برای وی مناسب و در چه جهتی مناسب نیست. فردی که می گوید در MRI من دیده شده که دیسک دارم ولی میخواهم دوچرخه سواری کنم و دوچرخه سواری هم می کنم هیچ دردی ندارم ما قطعا توصیه می کنیم که ادامه دهد  یا می گوید کوهنوردی می کنم و هیچ درد، علائمی از دیسک، سِر شدن، بی حسی پاها و دست ها ندارم، ما به چنین فردی هیچ وقت توصیه نمی کنیم که فعالیت یا ورزش نکند منتهی ورزش باید در جهت بدون درد باشد و منجر به درد هم نشود. این دسته از افراد باید در اوایل حرکت و درمان تحت نظر و کنترل باشند ولی وقتی هیچ علائم و دردی ندارند می توانند ورزش را  انجام دهند.  

افرادی که به دیسک کمر مبتلا هستند چرا باید از بی حرکتی اجتناب کنند؟ مسئله ای که وجود دارد این است، فردی که  10 سال پیش MRI انجام داده و پزشک گفته بیرون زدگی دیسک در مهره ها مشاهده شده اما هنوز این فرد از حرکت کردن ترس دارد و ورزش هم انجام نمی دهد چرا که به اشتباه فکر می کند ورزش کردن ممکن است باعث پاره شدن  و بیرون زدگی دیسک شود. در صورتی که اینطور نیست برای اینکه سیستم طبیعی بدن ما خودش را در مسیر درست نگه دارد، حرکت لازم است. یک مثال: در طبیعت هم وقتی مشاهده می کنیم و می بینیم یک حیوان مثل آهو (که آناتومی آنها با آناتومی انسان ها تقریبا شبیه است) وقتی زخمی می شود یا پیچ خوردگی پا پیدا می کند دیده نمی شود که بشیند و استراحت کند بلکه با همون آسیب سعی می کند لنگ لنگان حرکت کند و بعد از یک مدت دیده می شود که مشکلش حل شده و می تواند به روال عادی خود برگردد، بدن ما هم دقیقا همین حکم را دارد.

کمر درد در دوران بارداری و بعد بارداری ناشی از چیست؟ آیا طبیعی است؟

کمر درد در دوران بارداری بحث بسیار مهمی است چرا که اکثرا بانوان مبتلا به این مشکل می شوند. از ابتدا زمانی که این مسئله را بررسی می کنیم، خانمی که باردار می شود عضلات، لیگامان ها و مفاصلش شل خواهد شد؛ چرا که برای زایمانی که 9 ماه دیگر اتفاق خواهد افتاد باید این مفاصل آماده شوند و توسط هورمونی که از جفت ترشح می شود این اتفاق صورت می گیرد. در مرحله بعد وقتی جنین رشد می کند، شکم بزرگ شده و باعث تغییر مرکز ثقل بدن می شود؛ وقتی مرکز ثقل تغییر کند قوس کمر زیاد و عضلات شکم از هم باز و لیگامان ها شل می شوند و تمام ساختار بیو مکانیک لگن برهم می ریزد.

این عوامل باعث می شود که فرد در ناحیه کمر، درد را احساس کند چرا که مرکز ثقل جا به جا شده است، درست مثل برجی که در حال کج شدن است؛ برای همین  باید یک نیرویی برج را صاف نگه دارد و آن نیرویی است که از انقباض عضلات حاصل می شود و چون عضلات مجبورند به مدت طولانی انقباض داشته باشند زود خسته شده و فرد دچار کمردرد می شود.

برای درمان کمر درد در دوران بارداری باید چه راهی را پیشنهاد می دهید؟ یکی از کارهایی که می توان انجام داد یک سری تمرینات تقویتی است. همچنین استفاده از کمربند بارداری هم توصیه می شود چرا که مرکز ثقل را کنترل کرده و کمتر به انقباض عضلات نیاز می شود، اما مهم ترین مسئله این است که شش هفته بعد از بارداری هر خانم باید برنامه های توانبخشی را آغاز کند تا بتواند مجدد به شرایط جسمانی 9 ماه قبل از بارداری برسد.

تاکید می کنم حتما بانوان باید ورزش انجام دهند تا عضلات شکم که از هم باز شده اند را مجدد به هم نزدیک کنند تا عضلات به حالت اول بازگردند. همچنین ریتم لگن که برهم ریخته است و به جلو چرخش پیدا کرده، بازگردانده شود. به علاوه عضلاتی که کوتاه شده اند باید کشیده و باز شوند و عضلاتی که ضعیف شده اند باید انقباض و تمرین داده شوند تا به حالت قبل خود برگردند. به همین دلیل نیاز است این دسته از افراد بین  10 تا 12 جلسه توانبخشی فعال داشته باشند.

اگر توانبخشی فعال بعد از زایمان صورت نگیرد، چه مشکلاتی ممکن است رخ دهد؟ معمولا بعد از زایمان کارهای فیزیکی مثل بچه بغل کردن بیشتر می شود، بنابراین اگر این کار را انجام ندهند عضلات شکم به همان صورت باقی می ماند و قوس کمر زیاد شده و مفصل ها و لیگامان ها هم حالت شلی خواهند داشت و این مشکلات به مرور زمان به خصوص برای کسانی که زایمان های متعدد و پشت سر هم دارند تشدید پیدا می کند و دچار کمردرد مزمن می شوند.

کمردردی که بیشتر از 6 هفته طول کشیده شده باشد باید با یک برنامه منظم توانبخشی فعال نه فقط صرفا فیزیوتراپی، این مشکل را حل کنند.  مطمئنا بعد از پایان جلسات افراد می توانند به زندگی عادی بدون درد خود بازگردند چرا که تصور برخی از افراد از فیزیوتراپی اشتباه است و فکر می کنند تنها با دستگاه مشکلاتشان حل می شود و یک کار غیرفعال است اما توانبخشی فعال یعنی اینکه فرد به صورت فعالانه در برنامه درمان خود مشارکت و تمرین داشته باشد. درمانگر به وی آموزش می دهد که به چه صورت حرکت  کند، ورزش انجام دهد نحوه بلند شدن و خوابیدن صحیح را آموزش می دهد. اما متاسفانه خیلی از این افراد معمولا بعد از زایمان این مراحل را انجام نمی دهند  و دچار کمردرد مزمن می شوند و بعد از آن مراجعه می کنند.

برای تشخیص صحیح از این افراد MRI گرفته می شود که ممکن است تشخیص داده شود فرد دیسک دارد. اما باید به این نکته اشاره کنم که علت اصلی کمر درد مربوط به دیسک تشخیص داده شده نیست؛ بلکه عواملی است که در بالا به آن اشاره شد که به اشتباه برچسب بیرون زدگی دیسک به آن زده می شود. برای همین توانبخشی فعال می تواند در درمان چنین مشکلی نقش بسزایی داشته باشد.

اما باید به این نکته اشاره کنم که افرادی که تحت درمان هستند باید حوصله و همکاری زیادی داشته باشند تا بتوان به صورت اصولی این مشکل را از بین برد. برای همین در درمان توان بخشی فعال افراد نباید تصورشان این باشد که به صورت سریع نتیجه بگیرند. به همین خاطر ممکن است برخی از افراد به دنبال روش های سریع تری مثل تزریقات و عمل های جراحی که برای دیسک انجام می شود و بعد از عمل ها، چون هنوز عضلات قوی نشده و علت این مشکلات برطرف نشده است  بعد از یک مدتی درد ممکن است کاهش پیدا کند اما بازخواهد گشت. به همین دلیل هر خانمی بعد از بارداری حتما باید در یک برنامه توانبخشی فعال شرکت کند تا بتواند عضلاتش را به حالت قبل از بارداری بازگرداند. همچنین باید به این نکته اشاره کنم که درد کمر بعداز دوران بارداری هیچ ارتباطی به تزریق آمپول بی حسی برای زایمان ندارد و این یک باور غلط است که فکر می کنند ممکن است این درد ناشی از جای آمپول باشد.

جدیدترین درمان آرتروز چیست؟

آرتروز روند ساییدگی طبیعی مفاصل است، هر واحد مکانیکی در طول زمان در اثر فشارهایی که دارد استهلاکی دارد که به این استهلاک آرتروز گفته می شود. بعضی ها به دلیل اینکه رفتار غلطی با مفصل دارند یا عضلاتشان ضعیف است زودتر دچار آرتروز می شوند ولی اگر ورزش و تغذیه مناسب داشته باشند و با مفصل درست رفتار کنند مثل آگاه بودن از نحوه صحیح استفاده از دستشویی فرنگی.

همچنین افراد تا جایی که می توانند باید از نشستن روی زمین خودداری کنند و وزن خود را کنترل کنند. با رعایت این نکات ممکن است هیچ وقت این افراد دچار درد و ساییدگی زیاد در سنین بالا نشوند. فردی که در اثر این ساییدگی و استهلاک در سنین بالا دچار درد می شود چه درمانی مناسب است و جدیدترین درمان چیست؟ با توجه به هر فرد تصمیم می گیریم که بهترین درمان چیست، مثلا یک خانم 80 ساله با یک خانم 50 ساله درمانش متفاوت است یا شرایط یک خانم چاق با یک خانم لاغر یکسان نیست.

به عنوان مثال فردی که سر کار می رود، ورزش حرفه ای انجام می دهد با فرد دیگری که کارمند است ولی ورزش انجام نمی دهد و زندگی بی تحرکی دارد، درمانشان کاملا متفاوت از یک دیگر است. اما برای درمان آرتروز اول از همه باید روند التهابی را متوقف کنیم، چون آرتروز یک روند تخریبی ایجاد شده است که این روند تخریبی مفصل را اذیت می کند و مفصل را به سمت تخریب پیش می برد برای اینکه این پروسه تخریبی متوقف شود درمان های مختلفی پیشنهاد شده است ولی یکی از جدیدترین درمان هایی که اعمال شده، درمان ارتوکین است. درمان ارتوکین، چه درمانی است؟ ارتوکین روشی است که خون فرد را می گیریم و در مجاورت با یک سری پلیمرهای خاص در کیت های مخصوص قرار می دهیم.

 

این خون در مجاورت پلیمرها در انکو باتور  با 37 درجه به مدت 7 تا 9 ساعت قرار داده می شود بعد از طی این ساعت خون را سانتریفیوژ می کنیم، چون خون در مجاورت پلیمرها قرار گرفته، گلبول های سفید فرد تحریک شده اند و یک سری آنتی بادی هایی ترشح کرده اند که گیرنده های التهابی اینترلوکینگ را می پوشانند. یعنی در واقع تا حدی جلوی پروسه تخریبی را می گیریم که در اثر آن هم درد و هم التهاب فرد خوب می شود و هم اینکه پروسه پیشرفت نمی کند.

این روش تقریبا مشابه روش PRP است با این تفاوت که در PRP فقط پلاکت را جدا و تزریق می کنیم ولی در این روش پلیمرها باعث می شوند که گلبول های سفید آنتی بادی ترشح کنند، در واقع در روش ارتوکین هیچ سلولی به فرد تزریق نمی کنیم فقط آنتی بادی و سرم را تزریق می کنیم؛ بعد از اینکه از انکوباتور نمونه خون را خارج کردیم با سانتریفیوژ جدا می شود و داخل مفصل تزریق می شود.

این تزریق باعث می شود که گیرنده ها بلوک شوند و مواد التهابی نتوانند پروسه تخریب را ادامه دهند البته بعد از  تزریق پروسه درمان به اتمام نمی رسد بلکه ادامه دارد چون مدت ها به خاطر دردی که این فرد داشته مدام به عضلات خود پیام فرستاده که حرکت نکنید، انقباض و انبساط نداشته باشید چون من درد دارم. همچنین الگوی حرکتی ممکن است دچار مشکل شده باشد یعنی این که چه عضله ای چه زمان باید سفت شود و چه زمان شل شود.

خیلی از کسانی که آرتروز زانو دارند وقتی مراجعه می کنند می گویند که احساس می کنیم که یک دفعه داریم زمین می خوریم یا زیر پای مان خالی می شود، جدا از این مسائلی که ممکن است به خاطر آسیب مینیکس باشند علت دیگر آن به خاطر عدم هماهنگی عضلات است؛ یعنی عضله زمانی که باید سفت شود، شل می شود و پای این فرد زمین را خالی می کند و خطر سقوط و زمین خوردن به وجود می آید.

بعد از تزریق ارتوکین این افراد به یک درمان توانبخشی نیاز دارند تا عضلات زانو و کمر خود را با هم هماهنگ کنند. به علاوه اقدام دیگری که باید انجام شود از بین بردن ترس از حرکت است چرا که تا موقعی که این ترس را  از فرد نگیریم درمان کامل نشده است. اگر موفق شویم که ترس از حرکت را از فرد بگیریم و شخص را تشویق به حرکت کنیم و عضلات وی را به حالت اول برگردانیم، درمان با موفقیت انجام شده است که احتمال عود کردنش پایین است. بعد از این که دوره درمان به طور کامل و به درستی پایان یابد فرد می تواند سال های سال زندگی عادی و طبیعی خود را داشته باشد.

برای دیسک کمر معتبرترین درمان در حال حاضر چه درمانی است؟

روش های مختلفی برای درمان دیسک کمر از جمله طب مکمل، طب سنتی، پزشکی جدید، جراحی بسته و باز وجود دارد. همیشه در منابع پزشکی برای سنجش اعتبار یک روش دو فرد همراه با یک شاهد در نظر می گیرند که برای یک نفر این مداخله را انجام داده و برای دیگری نه! در پایان یک سال اگر این دو فرد با هم تفاوت داشتند این درمان معتبر است.

ولی اگر دو تا مثل هم باشند یعنی دو بیماری که یک مشکل دارند، هم سن و هم جنس هستند یک نوع درمان را برای یکی انجام دهیم و برای دیگری انجام ندهیم و در پایان سال بررسی کنیم، فردی که درمان شده با کسی که درمان نشده هیچ تفاوتی ندارد این درمان از نظر مدارک پزشکی درمان معتبری به حساب نمی آید.  در بعضی از درمان ها ممکن است مریض یک تا دو ماه از نظر جسمانی خوب باشد اما مجدد بعد از مدتی دچار درد شود، این نشان دهنده اعتبار نداشتن یا کافی نبودن این درمان است و باید با یک سری درمان های دیگر ترکیب شود.

یکی از معتبرترین درمان هایی که انجام می شود درمان توانبخشی فعال به اضافه درمان رفتاری – شناختی است. توانبخشی فعال به این معنی است که فرد به صورت فعال در درمان خود شرکت دارد. یکی از شرکت هایی که در این زمینه تجهیزات ارائه می کند شرکت دی بی سی فنلاند است، این شرکت یک سری تجهیزات آماده کرده است با کمک آنها نیرو را به عضلات هدفی یعنی عضلاتی که پایه ای هستند باز می گرداند و باعث تقویت آنها می شود. سپس درمانگر در جهت بدون درد و با مقدار نیرویی که فرد تحمل می کند این ورزش را با پروتکل های خاصی که تعیین شده شروع می کند و به مرور زمان این پروتکل ها را ارتقا می دهد و فرد روز به روز احساس بهبودی می کند؛ این روند درمان به این صورت است که از یک روزنه کوچک وارد می شویم  و آن روزنه را به مرور گسترده تر می کنیم و عضلات دیگر را درگیر کرده و فرد را به جایی می رسانیم که بتواند به ورزشی که دوست دارد بپردازد.

وقتی به آن ورزش پرداخت بدن می تواند ترمیم را انجام دهد، بدن ما قابلیت این را دارد که بدترین آسیب ها را در خودش ترمیم کند به شرطی که حرکت را از بدن نگیریم، یعنی سلامت بدن ما در حرکت است. شناخت رفتار درمانی چه کمکی به روند درمان می کند؟ شناخت رفتار درمانی که در ترکیب با این اعمال شده که به عنوان معتبرترین درمان بیماری های اسکلتی و عضلانی و بیرون زدگی دیسک است که نگرش فرد را نسبت به بدنش تغییر می دهد. خیلی از نگرش ها غلط است و این نگرش غلط باعث می شود که مشکلات فرد بیشتر شود یکی از مهمترین نگرش ها این است که وقتی فرد آسیب می بیند خودش را بی حرکت می کند، حرکت های خودش را مهار می کند و می گوید دیگر نباید حرکت کنم، اگر حرکت کنم آسیب بیشتری می بینم در صورتی که این یک باور غلط است ما باید ترس از حرکت را از افراد بگیریم.

حرکت در دامنه بدون درد هیچ اشکالی ندارد و خیلی بهتر از این است که فرد خودش را بی حرکت کند. یکی از مشکلات دیگر برای افراد شاغل است که خیلی از این افراد کار را عامل مشکل خود می دانند که این هم باید اصلاح شود چون بالاخره فرد باید به کار خود برگردد و وقتی مدام این تفکر را دارد که کار باعث مشکلاتم شده این باعث می شود که هم دیرتر به کارش برگردانده شود و هم باعث می شود دردها و اختلالات دیرتر بهبود پیدا کند.

چرا خار پاشنه در پا به وجود می آید؟

وقتی درد عود می کند چند علت وجود دارد یکی این است که ساختار اصلاح نشده است، وقتی ساختاری دچار اشکال می شود تا اصلاح نشود مجدد مشکلات ایجاد می شود، مشکل بیشتر بیماران این است که به دنبال رفع علائم خود هستند، دنبال رفع علت ها نیستند؛ مثلا فردی که دچار مشکل خار پاشنه پا یا آرنج دست تنیس بازان می شود وقتی به پزشک مراجعه می کند، اصرار دارد که سریع دردش بهبود پیدا کند. 

سریع ترین راه این است که تزریق انجام داده شود و زمانی که این کار انجام می شود  درد از بین می رود ولی بعد از یک الی دو ماه دوباره فرد دچار همان مشکل می شود.  وقتی علت را بررسی می کنیم مثلا در مورد خار پاشنه پا، متوجه می شویم علت اصلی کوتاهی عضلات پشت ساق پا بوده است و تا وقتی که این عضلاتی که کوتاه شده اند با ورزش های کششی باز نشوند دوباره بعد از یک مدتی که فرد راه می رود همان علت یعنی کوتاهی عضلات پشت ساق پا باعث ایجاد خار پاشنه پا می شوند.

همچنین در مورد آرنج دست تنیس بازان هم همینطور است. مواردی هست که فرد چندین بار تزریق مکرر انجام داده است و مجدد عود کرده به این دلیل که ممکن است این مشکل از ناحیه گردن یا به دلیل عدم هماهنگی عضلاتی باشد که به موقع انقباض و انبساط نداشته است و این باعث می شود که فرد دچار عود شود. مشکل دیگر این است که فرد یک حرکت را به شیوه غلط انجام می دهد مثلا تنیس بازی است که تکنیک بک وارد و فوروارد را به شیوه غلطی انجام دهد دچار مشکل آرنج تنیس بازان یا آرنج گلف بازان می شود تا وقتی این تکنیک را اصلاح نکنیم و یاد ندهیم که چه جوری این کار را انجام دهد باز هم این فرد با چنین مشکلی مواجه خواهد شد.

فردی هست که به خاطر فرم کف پا دچار خار پاشنه پا می شود و نیروهایی که وارد پای او می شود از جای درستی عبور نمی کند و توزیع نیروها به صورت طبیعی نیست. تا وقتی با کفی توزیع نیرو را در کف پای وی اصلاح نکنیم مجدد بعد از یک دوره پیاده روی دچار خار پاشنه می شود. چرا درد عضلات را نباید نایده گرفت؟ یک علت دیگر این است که فرد رعایت نمی کند شیوه و الگوی زندگی اشتباهی است که دارد که ما با یاد دادن شیوه و الگوی صحیح زندگی به آن فرد، می توانیم جلوی خیلی از مشکلات را بگیریم تا عود نکند.

یک باور غلط دیگر این است که فرد وقتی که درمان پزشکی را انجام می دهد انتظار دارد که هیچوقت درد به سراغش نیاید در صورتی که درد یک جز فیزیولوژیک و طبیعی در بدن ما است. درد در بدن ما قرار داده شده است تا متوجه شویم یک سری از حرکاتی که انجام می دهیم اشتباه است و نباید انجام دهیم و این درد هشداری است تا بیشتر به بدن خود آسیب نزنیم. اگر فردی اصلا درد را احساس نکند اصلا اتفاق خوبی نیست، خیلی وقت ها بعضی از دردها را اصلا نباید ساکت کنیم مخصوصا در ناحیه شانه، وقتی با درد ناحیه شانه مراجعه می کند اگر صرفا بدون شناخت مکانیسم این آسیبی که ایجاد شده و دردی که وجود دارد را ساکت کنیم این فرد چون درد ندارد بدون ملاحظه و احتیاط هر طوری که بخواهد دستش را بالا می آورد و این بالا آوردن دست باعث می شود که استخوان بازو به زیر استخوان ترقوه ساییده شود و بعد از یک مدتی این فرد دچار عارضه آرتروز زودرس مفصل شانه شود که خیلی درمان سختی دارد.

پس به این سه علت ممکن است فرد دچار عود شود و درد مجدد برگردد که در بعضی موارد ممکن است یک درد معمولی باشد که ممکن است در اثر استرس عصبی یا سرما درد تشدید شود، در ناحیه ای که التهاب پیدا می کند تا مدت ها این ناحیه حساس است وقتی استرس پیدا می کند هورمون آدرنالین خون بالا می رود و ممکن است مجدد درد داشته باشد، در اثر سرما در این ناحیه بخاطر اینکه پایانه های عصبی حساس هستند ممکن است مجدد درد ایجاد کند، اگر فرد در توانبخشی فعال یاد گرفته باشد که اینها جزی از روند طبیعی است و به حرکت خود ادامه دهد، هیچکدام اینها آسیب زننده نیستند.

تماس با ما

0%
0%

0% تخفیف ویژه

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.