درباره ما

دکتر فاطمه کریمی روزهای زوج

دکتر فرهاد گیویان روزهای فرد

خدمات

سونوگرافی های بارداری
غربالگری اول (NT , NB)
غربالگری دوم (آنومالی های جنینی)
بیوفیزیکال پروفایل
سونوگرافی چهار بعدی
سونوگرافی تشخیص بیماری ها و سرطان پستان
بیوپسی توده های پستان تحت گاید سونوگرافی
سونوگرافی های ساده
داپلر رنگی
ترانس واژینال
ترانس رکتال
رادیوگرافی دیجیتال، پانورکس و سفالومتری دیجیتال
پری اپیکال، ماموگرافی دیجیتال
 
 
 

فیلم

 

 

 

 

 

ماموگرافی دیجیتال

تهیه ماموگرافی با کیفیت بالا (High Resolution)

 

بیوپسی توده های پستانی

به دلیل کاهش سن ابتلا به سرطان سینه در کشور، انجام ماموگرافی برای همه زنان 35 سال به بالا، به خصوص افرادی که سابقه بیماری های سینه در خانواده دارند، ضروری است. ماموگرافی ابزاری برای بررسی سرطان سینه در زنانی است که هیچ علائمی ندارند و همچنین در زنانی که علائمی همچون توده، درد یا ترشح از نوک پستان را دارند. در بسیاری از کشورها، ماموگرافی به عنوان روش غربالگری و بیماریابی روی کلیه زنان سالم اجرا می شود. تلاش پزشکان این است که با دست یافتن به آمار صحیح برای تخمین میزان و سن شیوع سرطان سینه در ایران، بیماری های بدخیم سینه را در مراحل اولیه و قابل علاج شناسایی کنیم.

 

اهمیت ماموگرافی در سلامت زنان

ماموگرافی از جنبه بیماریابی بسیار اهمیت دارد. می تواند تا دو سال قبل از آن که توده به وسیله فرد یا پزشک با لمس احساس شود، آن را تشخیص دهد. این تشخیص زودرس روی توده های زیر یک سانتی متر بسیار مهم است، زیرا وقتی توده ها ابعاد بسیار کوچک و غیرقابل لمس دارند معمولا با روش های جراحی ساده تر و کوچک تر درمان ام لو قطعی می شوند یا نیاز به درمان های مکمل در آنها بسیار کم است. این موارد معالجه صددرصد می شوند و در طول عمرشان تغییری به وجود نمی آید.

یکی از نگرانی ها، مربوط به درد در هنگام انجام ماموگرافی است. بله! تا حدودی درست است. پستان ها را بین دو صفحه فشارنده قرار می دهند. این کار باعث می شود که پرتونگاری کامل و سودمند باشد. در واقع این درد قابل تحمل است و ارزش دارد که این کار با وجود کمی درد هم انجام شود. اشعه ماموگرافی سالانه آنقدر زیاد نیست که بخواهد باعث سرطان سینه شود. بنابراین خرافه انگاری در این مورد جایز نیست. به معاینه دوره ای سینه و انجام ماموگرافی سالانه به ویژه پس از 40 سالگی توجه کامل داشته باشید.

 

انواع سونوگرافی جنین:

 

   

  1. سونوگرافی قبل از هفته 11

این سونوگرافی معمولا برای مواردی چون تایید بارداری داخل رحمی، کنترل تشکیل بافت جنینی و حیات آن (ضربان قلب) و خونریزی های پشت لایه های ساک حاملگی درخواست می گردد.

اولین علامت بارداری در سونوگرافی تشکیل ساک حاملگی است (یک کیسه کوچک در حد چند میلی متر حاوی مایع (ساک حاملگی از حدود 5 تا 6 هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (3 تا 4 هفته پس از تخمک گذاری و لقاح) دیده می شود.

یک بافت جنینی و ضربان قلب بین 6 تا 7 هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی (4 تا 5 هفته پس از تخمک گذاری و لقاح) دیده می شود.

نکته: در صورتی که سونوگرافی به صورت واژینال باشد، و نیز بسته به دقت دستگاه سونوگرافی و پزشک انجام دهنده، این زمان می تواند یک هفته زودتر نیز باشد.

 

 

  1. سونوگرافی بین هفته 11 تا 13 (غربالگری مرحله اول در سونوگرافی)

در این زمان ضمن بررسی رشد و سلامت آناتومیک بدن جنین، احتمال سندرم داون (تریزومی 21) و چند مورد مشابه (تریزومی 18 و 13) با اندازه گیری ضخامت مایع پشت گردن (NT) و کنترل استخوان بینی (NB) پیش بینی می شود. مهم ترین پارامتر رشد جنین در این سن، طول بدن از سر تا باسن (CRL) است.

کنترل آناتومیک بدن جنین در مورد برخی از ساختمان های خاص در نواحی جمجمه، ستون فقرات، اندام ها و شکم و لگن نیز انجام می شود.

دقت این سونوگرافی به تنهایی برای پیش بینی سندرم داون 70 تا 80 درصد است. معمولا در کنار این سونوگرافی آزمایش های خاص خونی از مادر در دو مرحله، یکی همزمان با سونوگرافی NT و دیگری در هفته 16 انجام می شود (Guad Marker) کواد مارکر - و این دقت را به 90 تا 94 درصد می رساند. بیماران با ریسک بالا برای بررسی های بیشتر کاندید می شوند. روش قطعی تشخیص سندرم داون، امنیوسنتز یا نمونه برداری از جفت (CVS) است.

 

  1. سونوگرافی بین هفته 18 تا 23 (غربالگری مرحله دوم در سونوگرافی)

در این زمان ضمن بررسی رشد و سلامت آناتومیک بدن جنین، جستجو برای نشانه هایی از سندرم داون انجام می گیرد. این نشانه ها را Soft Marker می نامند.

از جمله این نشانه ها می توان به کیست های کوروئید پلکسوس داخل مغز (Choroid Plexus Cysts)، کانون اکوژن داخل قلب (Echogenic Focus)، اتساع لگنچه کلیه ها (Pyelectasis)، روده اکوژن (Echogenic Bowel)، یافته هایی در انگشتان دست و پا (Clinodactyly and Sandal Gap) و شریان نافی منفرد (Single Umbilical Artery) اشاره کرد.

کنترل آناتومیک بدن جنین با اندازه گیری های دقیق و جزئیات بیشتری در جمجمه، قلب، شکم، ستون فقرات و اندام ها انجام می گیرد و علاوه بر جستجوی نشانه هایی از سندرم داون، بسیاری از ناهنجاری های دیگر تکاملی نیز مورد بررسی قرار می گیرند.

 

  1. سونوگرافی های کنترل رشد

بعد از سونوگرافی های غربالگری مرحله اول و دوم تا پایان بارداری، سونوگرافی های جنین اکثرا به منظور کنترل پارامترها و منحنی های رشد انجام می گیرد.

 

  1. سونوگرافی داپلر رنگی

سونوگرافی داپلر در حقیقت برای بررسی عروق بدن می باشد (مثل عروق گردن، دست و پا، کلیه، بیضه، کبد و بررسی خونرسانی توده های بدن) و اختصاص به حاملگی ندارد. در بارداری این روش برای بررسی عروق رحم، جفت، بند ناف و عروق بدن جنین و بیشتر در موارد زیر انجام می گیرد:

اختلال رشد جنین جهت بررسی خونرسانی جفت و جنین به عنوان یکی از عوامل احتمالی اختلال رشد، غربالگری ها برای پیش بینی احتمال مسمومیت حاملگی، بررسی چسبندگی های غیرعادی جفت به دیواره رحم (Accreta)، اکوکاردیوگرافی قلب جنین برای بررسی ناهنجاری های قلبی.

 

  1. سونوگرافی بیوفیزیکال پروفایل

این سونوگرافی جهت بررسی دیسترس (زجر) جنینی استفاده می گردد؛ در این روش چند پارامتر نظیر تحرک، تنفس، تونسیته عضلات جنین و میزان مایع آمنیوتیک بررسی می گردد و به هر کدام امتیازی تعلق می گیرد و در مجموع در صورتی که جنین امتیاز لازم را کسب نکند  با توجه به مجموعه شرایط راجع به ادامه یا ختم بارداری تصمیم گیری می نمایند.

 

  1. بررسی چسبندگی های غیرعادی جفت به دیواره رحم (Accreta)

 

  1. اکوکاردیوگرافی قلب جنین برای بررسی ناهنجاری های قلبی

آدرس

شماره تماس

تماس با ما

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.