درباره ما

**به مناسبت فرا رسيدن نوروز كليه ى خدمات درمانى با ١٠ ٪؜ و پت شاپ و خدمات آرايشى با ٥ ٪؜ تخفيف ارائه ميگردد**

 

دکتر فرهاد بساق زاده

خدمات

تشخیص و درمان بیماریهای داخلی، پوستی، تغذیه ای، آزمایشات تخصصی، رادیولوژی
جراحی های تخصصی بافت نرم، ارتوپدی، زیبایی توسط جراح متخصص
کاشت میکروچیپ و صدور گواهینامه سلامت و شناسنامه و گواهی خروج از کشور
واکسیناسیون، انگل تراپی و معاینات دوره ای
اصلاح و شستشو توسط آرایشگر مجرب
بستری و پانسیون حیوانات خانگی در فضای مجزا
فروش لوازم جانبی حیوانات خانگی
برطرف کردن مشکلات رفتاری حیوان شما توسط مربی مجرب
ارائه خدمات در محل

نگهداری از حیوانات خانگی

فواید نگهداری از حیوانات خانگی برای کودک

 

 

گفته شد کودکان نباید هر حیوانی را تحت مراقبت قرار دهند، زیرا حیوانات هر یک اثر جداگانه‌ای بر کودک می‌گذارند. مثلاً نگهداری از سگ برای کودک خطر داشته و ممکن است رفتار آن با خلق و خوی کودک همخوانی نداشته باشد. بنابراین در این فصل نگهداری از جوجه مطلوب‌ترین گزینه است. لذا روانشناسان معتقدند نگهداری حیوانات خانگی از چند جهت برای کودک مفید است. نگهداری از جوجه به کودک کمک می‌کند تا احساسات مثبتش را درباره حیوانات رشد داده و باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس او شود. به‌طور کلی ارتباط مثبت با حیوانات می‌تواند به رشد ارتباط‌های معتمدانه با دیگران کمک کند. ارتباط خوب با یک حیوان به رشد ارتباط غیر‌کلامی،‌یکدلی و همدلی او نیز کمک می‌کند. حیوانات می‌توانند موقعیت‌های متفاوتی برای کودکان فراهم کنند. حیوانات باعث می‌شوند تا کودک با به‌کار گرفتن سبک خودگویی تفکرات و رازهایی شخصی برای خود داشته باشد. کودک در ارتباط با حیوانات فرایندهای دیگر زندگی را از تولد گرفته تا مرگ، سرماخوردگی و... تجربه و درک می‌کند، زیرا یک ارتباط مناسب با طبیعت پیدا کرده و از طرف دیگر نیازهای عاطفی او پاسخ داده می‌شود.» دکتر همت یارزاده می‌افزاید: «کودکان در ارتباط با حیوانات هم ارتباط با دیگران را فراگرفته و هم دوست داشتن و عاطفه را تجربه می‌کنند، آنها از طرف دیگر فقدان و عزا را نیز به معنای واقعی تجربه می‌کنند.» شفایی در این مورد می‌گوید: «هنگام مرگ جوجه، کودک یک گام جلوتر افتاده و او از نظر عاطفی احساس تعلق خاطر و فقدان را تجربه می‌کند. بنابراین در بسیاری مواقع فرآیند سوگ و عزاداری را در کودکی که جوجه‌اش را از دست داده است، می‌بینیم. این فرآیند، یک گام کودک را جلوتر برده و کودک درک می‌کند که اگر اکنون جوجه‌اش را از دست داده، دیگر قابل برگشت نیست و جوجه مثل عروسک او نبوده که در صورت خراب شدن، دوباره تعمیر شود. به هر حال در این دوره کودکان به لحاظ عاطفی بسیار رشد می‌کنند. شفایی می‌گوید: «کودکان در نگهداری از حیوانات دو خصیصه را رشد می‌دهند؛ یکی مسئولیت‌پذیری و دیگری مراقبت از حیوان. کودک در این جریان یاد می‌گیرد که با بموقع غذا دادن به حیوان، از او مراقبت کند اما کودکانی که حیوانات خود را آزار می‌دهند، در واقع احساس مسئولیت نسبت به حیوان خانگی را به درستی نپذیرفته‌اند.» دکتر همت یارزاده هم می‌گوید: «در صورتی که حیوان‌آزاری از سوی کودک ادامه پیدا کرد، احتمال بروز مشکلات عاطفی در کودک وجود دارد و احتمال این که آنها در بزرگسالی مشکلات روانپزشکی پیدا کنند، زیاد است.» اما شفایی در این مورد معتقد است: رواشناسان بر این اعتقاد نیستند که کودکانی که حیوان‌آزاری می‌کنند، حتماً به اختلالات روانی در بزرگسالی مبتلا می‌شوند.

 

حیوانات برای شفا

 

 

مانند بعضی از غذاها که اثر شفادهنده ودرمان‌کننده دارند ‌تماس داشتن با بسیاری از جانوران و حیوانات نیز می‌تواند تاثیر خوبی را به دنبال داشته باشد و این موضوع ارتباطی باطبیعت‌پرستی ندارد. حیوانات بخشنده‌اند و به سرعت فراموش می‌کنند. شایدخداوند حضور آنها را به ما بخشیده است تا عشق بدون شرط را درک و تجربه کنیم.علاوهبر همه آنچه که درباره عشق نوشته شده است میلیون‌ها انسان وجود دارند که تا به حالعبارت "دوستت دارم" را به کار نبرده‌اند. میلیون‌ها انسان دیگر وجود دارند که هرگزاین عبارت پرانرژی را نشنیده‌اند و خیلی بیشترند کسانی که هرگز عشق را حسنکرده‌اند. دکتر دین اورنیش در کتاب عشق و بقامی گویدبقای ما به قدرتشفادهی عشق، صمیمیت و روابطمان بستگی دارد.قدرت شفادهی عشق، به عشق میان انسان‌هامحدود نمی‌شود. امروزه دانشمندان در تحقیقات خود و بررسی روابط بین حیوانات هم بهاین نتایج رسیده‌اند. نمونه‌های بسیاری از توانمندی حیوانات در تاثیرات درمانی و شفادهیو روابط عاطفی که با بسیاری از انسانها برقرار می‌کنند مشاهده شده است. لاریدوسی از یک مطالعه که در دانشگاه دوک انجام شده نمونه مستندی را ارائه می‌دهد. پسرجوانی به نام هوف در خانه‌اش تعدادی کبوتر را نگهداری می‌کرد. او به پای هر پرندهیک نشانه به صورت یک شماره وصل می‌کرد تا بتواند آنها را تشخیص دهد. روزی یککبوتر زخمی را در باغ پیدا کرد. به کبوتر کمک کرد و تا زمانی که خوب شد از اونگهداری نمود. زمستان آن سال هوف به شدت بیمار شد و برای عمل جراحی به بیمارستانی دردویست مایل دورتر رفت. یک شب بسیار سرد و برفی او صدای آرامی را از پشتپنجره اتاقش در بیمارستان شنید. وقتی که پرستار پنجره را باز کرد یک کبوتر به دروناتاق پرید و روی سینه هوف نشست. پس از بررسی پای کبوتر هوف نشانه خودش را دید.یکی از همان کبوترهای خانگی بود. به نظر بسیار بعید می‌رسید که کبوتر این همه راه راپرواز کرده باشد اما به هرحال او جایی رفته بود که دوستش به عشق و درمان نیاز داشت.

 

 حیوانات خانگی و طول عمر بیشتر

 

 

 دکتر مایکل روزین معتقد است کسانی که از حیوانات و پرندگان خانگی نگهداری می‌کنند جوانتر از هم سن و سالان خود باقی می‌مانند. او در کتابی با همین عنوانبه این نتیجه رسیده است که درمورد حمله قلبی آنها که از حیوانات خانگی نگهداری می‌کرده‌اند ۴۹ درصد جان سالم بدر برده اند اما از بین آنهاییکه هیچ حیوانی را در خانه نداشته‌اند تنها ۲۷ درصد زنده مانده‌اند.اگر گیاه یاحیوان به صورت متناسب و هماهنگ انتخاب شوند انتظار چنین تاثیراتیبیشتر است. در بیشتر موارد دوستداران حیوانات معتقدند که حضور حیوانات در زندگیآنها تاثیرات عمیق و ژرفی داشته است. شاید یکی از دلایل طول عمر و سلامت بیشتر روستاییان مربوط بهارتباط بیشتر آنان با حیوانات باشد. آیا می‌توان گفت که خداوند حضور حیوانات کوچک خانگی را به ما عطاکرده تا معنی عشق بدون شرط را بفهمیم؟ می‌توانیم حیواناتمان را سرزنش و تنبیه کردهو آنها را زمانی که مطابق میل ما رفتار نمی‌کنند، در جایی حبس کنیم. اما زمانی کهبه سوی آنها برمی‌گردیم تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا آنها دوباره صورت خود را بهپاهایمان بمالند و مشتاقانه گوشه‌های لباس ما را بکشند و بازی کنند. شاید آنها برایاین در زندگی ما هستند تا نوع خاصی از دوست داشتن را تجربه کنیم، دوست داشتنی که درمقیاس روابط پر از شرط و شروط بسیاری از انسانها نمی‌گنجد.اگر می‌توانستیم مانندآنها ببخشیم و دوست بداریم، با همان خلوص و با همان سرعت، چه مردمان سالم و خوشبختی بودیم.

 

 قدرت شفادهی حیوانات

 

 

 لیم هونگ آنبه شدت افسرده بود. مردی حدودا چهل ساله و مبتلا به شیزوفرنی. دکتر ماهادیوان، رییس بیمارستانی که او به مدت طولانی درآنجا بستری بود، تصمیم گرفت تا بیماران را به دیدن مزرعه پرورش اسب که در همسایگیبیمارستان بود، ببرد و از فضای آنجا لذت ببرند.لیم، ابتدا هیچ تمایلی برای ترکشبانه‌روزی نداشت، اما سرانجام شروع کرد به قدم زدن در بین مزرعه، آب دادن بهاسب‌ها و گاهی مراقبت‌های بسیار ساده از بعضی از آنها. بعد از مدتی ارتباطدوجانبه‌ای بین او و اسب‌ها برقرار شد. این دوستی و رفت و آمد به میان اسب‌ها، اورا برای ارتباط با مردم آماده کرد و لیم برای اولین بار با کارمندان شبانه‌روزیصحبت کرد و پس از مدت کوتاهی با کمک دکتر ماهادیوان توانست شغل ساده‌ای پیدا کند. دکتر ماهادیوان میگوید.

راهنمای نگهداری کاسکو

 

۱. قفس

تهیه یک قفس بزرگ، متناسب با اندازه جثه پرنده و از جنس استیل ضد زنگ که قابل شستشو باشد لازم و ضروریست.

۲. چوب زیر پای پرند

قراردادن حداقل سه عدد شاخه طبیعی درخت با قطر‌های مختلف بعد از شستشوی کامل در ارتفاعات متفاوتی از قفس لازم و ضروری است.

۳. نظافت

تمیز کردن روزانه قفس، تعویض روزنامه و یا هر آنچه کف قفس قرار می‌دهید به علاوه شستن و ضد عفونی قفس، چوب ها، ظروف غذا و آب، سنگ کف دریا، اسباب بازی‌ها و هر چیز دیگری که داخل قفس بوده و پرنده همیشه با آن‌ها در ارتباط است، یک بار در ماه برای حفظ بهداشت و در نتیجه سلامتی آن امری لازم و ضروری است.

۴. رژیم غذایی

 "راز داشتن عمری طولانی و با کیفیت در هر موجود زنده‌ای بهره مندی از رژیم غذایی سرشار از همه انواع مواد مغذی و طبیعی است"

رژیم غذایی باید متشکل از ۱۰% دانه‌های روغنی (مانند تخمه آفتابگردان، پسته، بادام، بادام زمینی، فندق و ...) و ۶۰% پلت (که به صورت تجاری و متناسب با نیاز‌های تغذیه‌ای پرنده در کارخانه ساخته می‌شوند) و ۳۰% انواع مختلف میوه‌ها و سبزیجات شسته شده و مواد غذایی مورد استفاده خانواده (ماند برنج، ماکارونی، حبوبات، غلات، استخوان مرغ و ... پخته شده البته بدون روغن، نمک و ادویه) باشد.

۵. نور خورشید

برای تامین میزان مورد نیاز از ویتامین دی، قرار دادن پرنده در معرض تابش مستقیم نور خورشید روزانه ۱۵ الی ۳۰ دقیقه لازم و ضروری است.

۶. مواد مضر

وجود انواع دود‌های سمی (ناشی از سیگار، قلیان، پیپ و.)، عطر، اسپری، خوشبو کننده‌های هوا، در دسترس بودن انواع داروها، مواد شیمیایی خطرناک، سیم برق، وسایل فلزی و پلاستیکی به عنوان اسباب بازی پرنده و یا دادن شکلات و کاکائو به پرنده، ممنوع است.

۷. حمام و آب تنی

آب تنی و یا آب پاشی برای پرندگان با هدف تامین رطوبت مورد نیاز (بالای ۸۰%) آن‌ها انجام می‌شود؛ بنابراین شستن پرنده با هر نوع ماده شوینده به علت آسیبی که به ساختار پوست و پر‌ها وارد می‌کند، اشتباه است.

"شما می‌توانید یک روز در میان از فاصله نیم متری از چهار سمت مختلف آب گرم را به شکل باران بر روی پرنده اسپری کنید

همچنین یک روز در میان قراردادن دستگاه بخور در نزدیکی قفس و در نتیجه افزایش رطوبت محل زندگی، برای حفظ کیفیت پوشش خارجی و سلامتی تنفسی پرنده بسیار مفید است.

استفاده از سشوار برای خشک کردن پرنده به علت جذب کامل رطوبت و شکنندگی پوست و پرها، توصیه نمی‌شود.

شما می‌توانید با افزایش دمای محل زندگی، کمی قبل از آب تنی و یا آب پاشی تا زمانی که پرنده خود را کامل خشک کند، از وقوع سرما خوردگی در آن جلوگیری کنید."

۸. دما

دمای مناسب ۲۴ تا ۲۵ درجه سانتیگراد (یعنی دمای اتاق معمولی) است.

 " تغییرات ناگهانی دما در نتیجه قرار دادن قفس پرنده در معرض جریان باد (مثلا روبروی کانال کولر، پنکه و یا در نزدیکی در و پنجره‌ها) برای سلامتی پرنده بسیار خطرناک است. "

۹. اسباب بازی

از آنجا که کاسکو پرنده‌ای بسیار باهوش، حساس، کنجکاو و بازیگوش است، فراهم کردن و قرار دادن وسیله مناسب که فقط می‌تواند از جنس چوب، مقوا، کاغذ و کنف (رشته‌های نخی درهم بافته شده) باشد به عنوان اسباب بازی و سرگرمی پرنده در قفس و محل یا محل‌های بازی و وقت گذرانی پرنده در منزل لازم و ضرورری است.

۱۰. پر‌ها

چنانچه پر‌های پرنده کوتاه نشوند و قادر به پرواز باشد، آزاد گذاشتن پرنده به علت وجود احتمال برخورد با اثاثیه منزل، خطرناک و ممنوع است. پیش از آزاد گذاشتن پرنده بایستی پر‌های بال هایش توسط دامپزشک کوتاه شوند و شیوه صحیح این کار نیز به شما آموزش داده شود. چرا که به علت رشد دائمی پر‌ها تکرار این کار هر ۱۵ الی ۲۰ روز در منزل لازم و ضروری است.

۱۱. ناخن‌ها و منقار

به علت رشد دائمی ناخن‌ها و منقار مراجعه به دامپزشک برای سوهان کشیدن و در نتیجه حفظ اندازه طبیعی آن‌ها در پرنده هر ۳ ماه یکبار لازم و ضروری است.

 "شما با تهیه و قرار دادن قطعات چوبی، میوه کاج، خوراکی‌های دارای پوست چوبی و سخت، سنگ کف دریا در اختیار پرنده، می‌توانید این بازه زمانی را طولانی‌تر کنید."

۱۲. برقراری ارتباط و رفتار صحیح با پرنده

از آنجا که پرنده شما باهوش‌ترین پرنده جهان بوده و شخصیتی مشابه یک کودک ۱ تا ۴ ساله انسان را دارد، همیشه در برخورد با آن خونسرد، آرام، مصمم، با حوصله و خوش اخلاق باشید. بایستی قوانین (باید‌ها و نباید‌های خانه و خانواده) به شکل برنامه‌ای ثابت، ساده و روشن از طرف همه اعضای خانواده انجام شوند.

 "به خاطر داشته باشید، تربیت حیوانات خانگی بر اساس تشویق در نتیجه رفتار مورد پسند و تنبیه در نتیجه رفتار ناپسند از نظر شما است.

زیاده روی در تشویق و در نتیجه لوس کردن و هم چنین کتک زدن و در نتیجه آسیب رساندن به پرنده ممنوع است.

در نهایت برای مشاوره و کسب اطلاعات صحیح مربوط به رفتار و ارتباط با پرنده، شما می‌توانید از کمک دامپزشکان دارای علم و تجربه در زمینه نگهداری و پرورش پرندگان خانگی بهره‌مند شوید."

۱۳. چکاپ‌های دوره‌ای

برای حفظ سلامتی و شادابی در پرنده، ویزیت‌های دوره‌ای هر ۳ ماه یکبار که شامل معاینه بالینی تمامی اعضای بدن و اخذ نمونه از دهان و فضله است، توسط دامپزشک مخصوص پرندگان لازم و ضروری است.

 "نباید روزنامه و یا هر چیز دیگری که زیر پرنده در کف قفس انداخته می‌شود از ۱۲ ساعت قبل از معاینه تعویض شود.

باید دور تا دور قفس در مسیر انتقال از خانه به مرکز دامپزشکی با پارچه (در فصل گرم) و یا پتوی سفری (در فصل سرد) پوشانده شود.

همراه داشتن یک حوله مخصوص و متناسب با اندازه جثه پرنده، برای گرفتن و معاینه پرنده توسط دامپزشک لازم و ضروری است."

۱۴. واکسیناسیون

اگر احتمال تماس با پرندگان وحشی (مانند کبوتر و گنجشک) به علت قرار دادن قفس در فضای آزاد باغ، حیاط، جلوی مغازه و یا تراس منزل و همچنین ارتباط با سایر پرندگان خانگی (جدید و یا قدیمی) برای پرنده شما وجود دارد، مراجعه برای واکسیناسیون آن علیه بیماری‌های شایع، مسری و خطرناک در پرندگان توسط دامپزشک لازم و ضروری است.

۱۵. ارتباط با دامپزشک

از آنجا که همیشه خطر درگیری با انواع کمبود‌های تغذیه‌ای و هم چنین عدم رعایت نکات ضروری در مورد چگونگی نگه داری صحیح پرنده وجود دارد که در نهایت می‌تواند منجر به آسیب و ایجاد عوارض جبران ناپذیری در این موجودات دوست داشتنی شود، بلافاصله پس از خرید پرنده ملاقات با دامپزشک برای اطمینان از سلامت آن و مشاوره در رابطه با تغذیه، چگونگی نگه داری، تهیه ابزار و مکمل‌های غذایی مناسب و مورد تائید دامپزشک مخصوص پرندگان امری لازم و ضروری است.

آدرس

شماره تماس

تماس با ما

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.