درباره ما

کلینیک تخصصی شنوایی سمعک برتر واقع در خیابان شریعتی، کوچه مرشدی، نمایندگی فروش انواع سمعک های آلمان و دانمارک با حداقل قیمت و بهترین کیفیت و خدمات، در خدمت مراجعین محترم صبح و عصر می باشد.

خانم دکتر سارا باقری مدیریت محترم، فارغ التحصیل رشته ادیولوژی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، عضو انجمن شنوایی شناسان ایران و آمریکا، دارای 19 سال سابق کار ادیولوژی در آمریکا و ایران و بیمارستانهای دولتی و خصوصی می باشند.

خانم دکتر سارا باقری در آمریکا در TARZANA MULTI SPECIALTY MEDICAL CENTER در کلینیک تخصصی گوش و حلق و بینی آقای دکتر محسن مقدم استاد اسبق دانشگاه علوم پزشکی تهران به همراه دکتر  SOL MARGHZAR به کار ادیولوژی مشغول بودند و پس از آن در ایران در بیمارستان و کلینیک تخصصی خود مشغول به کار شدند.

دریافت گواهینامه های متعدد از کنگره و همایش های مختلف نظیر UHA آلمان، دوره های تخصصی تجویز و تنظیم انواع برندهای سمعک، آزمونهای الکتروفیزیولوژی در آمریکا، مدارک بین المللی تخصصی از آلمان و آمریکا، تاییدی بر این ادعا است.

مرکز سمعک برتر از آخرین متدهای درمانی و مجهزترین دستگاههای بررسی شنوایی، سرگیجه، وزوز (آزمون های فیزیولوژیک و الکتروفیزیولوژیک) استفاده می کند.

با برخورداری از برترین تجهیزات با برندهاي معتبر توانسته ایم، نمایندگی فروش و تجويز سمعکهای زیمنس و سیگنیای آلمان، A&M انگلیس، اتیکن و ویدکس دانمارک در منطقه شمال شرق  تهران با حداقل قیمت و بالاترین کیفیت و خدمات را به خود اختصاص دهیم..

 اعضای کلینیک تخصصی سمعک برتر، اخلاق حرفه ای و دانش به روز ادیولوژی را سرلوحه کار خود قرارداده اند.

تخفیف ویژه

بهترین بندهای دنیا

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

 

از عوامل شایع در ایجاد سرگیجه: (چه موقع باید برای سرگیجه به پزشک مراجعه کنیم؟)

 

تغییر ناگهانی در شنوایی

وزوز گوش

 سردرد ناگهانی و شدید

_درد قفسه سینه

_سختی در تنفس

_بی حسی و یا فلج شدن و پاها و بازوها

_خستگی

_دید دوتایی

_ضربان قلب سریع یا نامنظم

_گیجی و یا صحبت کردن به صورت مبهم

_تلوتلو خوردن یا به سختی راه رفتن

_استفراغ مداوم

_تشنج

 _بی حسی در صورت یا ضعف

شما با مراجعه به پزشک علت های احتمالی سرگیجه را بررسی میکنید.

 از علت های شایع سرگیجه عبارت اندز:

سرگیجه دلایل احتمالی بسیاری دارد، از جمله اختلال گوش داخلی، بیماری حرکتی ،اثرات دارویی، کم خونی، افت فشار و....

_گوش داخلی ، خانه حسگرهایی هستند که به کشف حرکت جاذبه و عقب و جلو کمک می کنند.

انواع سرگیجه ناشی از گوش داخلی:

وضعیت سرگیجه پراکسیسمال خوش خیم (BPPV):

این شرایط باعث ایجاد حس قوی و سریع اما نادرست می شود که شما در حال چرخش و یا حرکت هستید. این رویدادها با تغییر سریع در حرکت سر ایجاد می شوند، مانند زمانی که در رختخواب غلت می زنید، بلند می شوید و یا ضربه ای به سرتان زده می شود. BPPV شایع ترین علت سرگیجه است.

عفونت:

عفونت ویروسی اعصاب وستیبولا می تواند موجب سرگیجه شدید و مداوم شود.

بیماری منییر با سرگیجه های طولانی:

این بیماری شامل تجمع بیش از حد مایع در گوش داخلی شما است. با سرگیجه ناگهانی که تا چند ساعت طول می کشد، مشخص می شود. هم چنین ممکن است از دست دادن شنوایی و احساس خالی بودن یا شلوغی در گوش را نیز تجربه کنید.

یکی از مواردی که از اهمیت بالایی برخوردار است و متخصصین ما در کلینیک سمعک برتر به آن میپردازند، سرگیجه در افرا مسن است که این بیماری در اکثرموارد با پیرگوشی همراه است و توصیه هایی که ما به بیماران محترم داریم این است که: حتما درمان سرگیجه را توام با استفاده از سمعک انجام دهند چرا که مرکز شنوایی و حلزون گوش و ارگان های اوتیکل و ساکول که از سیستم های تعادل محسوب میشوند، در گوش داخلی کناریکدیگر قرار گرفته اند. به همین علت تاکید میشود درمان سرگیجه و استفاه از سمعک برای کم شنوایی در یک زمان انجام شود.

مشکلات سرگیجه:

سرگیجه می تواند خطر افتادن و آسیب دیدن شما را افزایش دهد. گیجی متناوب در حین رانندگی می تواند احتمال تصادف را افزایش دهد. اگر یک وضعیت سلامتی موجود که موجب گیجی شما می شود، درمان نشود می تواند موجب عواقب بلند مدتی برایتان شود.

وزوز گوش یا صدای سر چیست و چگونه درمان میشود؟

وزوز گوش احساس صدایی آزاردهنده در یک یا هردو گوش و یا در سر فرد می باشد و تقریبا عارضه شایعی محسوب میشود و افراد زیادی درگیر آن هستند. وزوز علت های مختلفی دارد مثل :

کم شنوایی در سنین مختلف یا پیرگوشی در سالخوردگان/آسیب گوش یا اختلالات سیستم گردش خون/فشار خون بالا/مواجه با صدای بلند/انسداد جرم گوش/استفاده نادرست از هدفون و هندزفری/شوک های عصبی ناگهانی/تغذیه نادرست فرد/بیماری اُتواِسکلروز /بیماری مِنییِر /اختلالات مفصل گیجگاهی فکی/آسیبهای سر و گردن/تومور عصب شنوایی/مواجهه با صدای بلند /تغذیه نادرست/بیماریهای قلبی و عروقی

بیمار ممکن است طیف مختلفی از صداها را مثل صدای زنگ وزوز غرش هیس یا هوهو را در گوش ها یا سر خود بشنود. شدت این صداها از کم تا زیاد متغیر است و می تواند دائمی یا موقتی باشد و در بعضی موارد ممکن است به اندازه ای باشد که روی تمرکز فرد هنگام انجام فعالیت های روزانه یا خواب او اختلال ایجاد کند. یکی از شایعترین علت های وزوز گوش آسیب سلول های گوش داخلی است. پرزهای ریز و ظریفی که در گوش داخلی وجود دارند، در واکنش به فشار ناشی از امواج صوتی به حرکت درمی آیند.این حرکت موجب تحریک سلولهای گوش و درنتیجه آزادسازی سیگنالهای الکتریکی از اعصاب و ارسال این سیگنالها به مغز می شود. مغز نیز سیگنالهای دریافتی را به صوت تبدیل میکند. چنانچه پرزهای گوش داخل آسیب ببینند، تکانه های الکتریکی اضافه ای را به طور تصادفی روانه ی مغز میکنند که موجب وزوز میشود.

چنانچه از شنیدن صدای وزوز در گوش خود به تنگ آمده اید و راه حلی برای درمان آن پیدا نکردید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، یا متخصص مغز و اعصاب میتوانید مراجعه کنید اما راه کارهای پزشکان برای حل مشکل وزوز استفاده از دارو های مسکن یا داروهایی است که مشکل بیمار را به صورت موقتی حل می کنند.پزشک ابتدا برای بیمار یک MRI می نویسد که عدم وجود تومور را بررسی کند ولی بعد از آن بیمار را به مراکز شنوایی سنجی ارجاع می دهد و اٌدیولوژیست میتواند مشکل بیمار را با استفاده از روش های توانبخشی حتی برای افرادی که افت شنوایی ندارند از طریق ماسکر ها حل کنند.

امروزه شنوایی شناس متخصص وزوز با تکنولوژی های جدید وپیشرفت علم با استفاده از ماسکر های گوش و روش TRT مشکل بیمار را حل میکند.پروسه ی درمان وزوز حدوداً 3 تا 6 ماه ممکن است طول بکشد. این راه درمانی کمی هزینه بر است و تعداد زیادی از بیماران با استفاده از این روش درمان شدند و یا از شدت وزوز آن ها بسیار کاهش پیدا کرده است.

چگونه وزوز خود را درمان کنیم؟

متخصصین شنوایی شناسی در درجه اول علت وزوز فرد را مشخص می کند و پس از اندازه گیری های مربوطه راهکار های درمانی را در نظر می گیرد.یکی از بهترین راه حل های درمان وزوز گوش استفاده ازدستگاه های سرکوب صدا یا ماسک صدا است که دراین روش با استفاده از بهترین دستگاه های روز ارائه میشود.این ماسکر های وزوز از بهترین برند های معتبر هستند و با کیفیت عالی با استفاده از روش بازآموزی TRT برای بیمار تجویز می شوند.

اگر وزوز فرد همراه با افت شنوایی باشد باید ابتدا مشکل شنوایی برطرف شود یعنی همزمان از سمعکی استفاده شود که سیستم درمان وزوز را هم داشته باشد.

اگر تمام راه های درمانی را رفته اید و نتیجه ای ندیده اید، به کلینیک سمعک برتر مراجعه نمایید.

متخصصین ما در کلینیک سمعک برتر با توجه به مشکل شنوایی و نیاز های شما، تشخیص می دهند کدام یک از سمعکها برای شما مناسب است. و بهترین تجویز را برای شما درنظر می گیرند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دیدن ویدئو های ما به صفحه اینستاگرام ما به نام سمعک برتر مراجعه فرمایید

تست سرگیجه با VEMP

 

یکی از عواملی که باعث میشود بیماران به مرکز شنوایی سنجی سمعک برتر مراجعه کنند، سرگیجه و عدم تعادل می باشد.

سرگیجه، اصطلاحی است که برای توصیف طیف وسیعی از احساسات به کار می رود، از جمله احساس ضعف و گیجی یا ناپایداری. سرگیجه حس غلطی را ایجاد می کند که شما یا محیط تان در حال چرخیدن یا حرکت کردن است و گیجی، یکی از دلایلی است که بزرگسالان به پزشکان مراجعه می کنند.

در مرحله بعد، باید یک تست شنوایی سنجی کامل به همراه تست های سرگیجه انجام دهید تا تشخیص قطعی سرگیجه ناشی از گوش داخلی داده شود. ما در کلینیک سمعک برتر با داشتن تجهیزات کامل شنوایی اعم از ادیومتر، تمپانومتر،   ECOGHI, ABR,VEMPدر تشخیص به موقع شما کمک خواهیم کرد. از انجا که یکی از ارگان های مربوط به سیستم تعادل بدن در گوش داخلی قرار دارد ممکن است موقع سرگیجه، احساس کیپی یا گرفتگی گوش، کم شنوایی و وزوز گوش داشته باشید

یکی از راه های تشخیص سرگیجه ناشی از گوش ،منییر، ضایعات مخچه، وستیبول و... آزمون VEMP میباشد.

مزایای ارزیابی WEMP توانایی شناسایی ضایعات ساکول، عصب وستیبولار تحتانی و راه نزولی وستیبولواسپاینال  و از جمله ساقه مغز تحتانی است.آزمون WEMP دارای قابلیت منحصر به فردی برای ارزیابی مسیر VCR است که اطلاعات آن می تواند در تشخیص بیماری های اتولوژیک مانند منییر، سندرم مجاری نیم دایره فوقانی و نوریت وستیبولار تا بیماری های نورولوژیک مانند اسکلروز متعدد، دژنریشن مخچه ای-نخاعی و میگرن مفید باشد.

این پتانسیل برای کار کلینیکی مفید است زیرا پاسخ های آن حتی در حضور کم شنوایی های حسی عصبی زیاد قطعی می باشد اما وضعیت گوش میانی باید طبیعی باشد.

آزمون WEMP ممکن است در نوزادان نیز مانند آزمون های شنوایی مورد استفاده قرار بگیرد تا وضعیت سیستم وستیبولار را بررسی کند. در کل 30 تا 40 درصد کودکان دارای کم شنوایی حسی-عصبی ، دارای مشکلات وستیبولی هستند.

آزمون VEMP جهت تشخیص عملکرد صحیح ساکول و عصب تعادلی تحتانی کاربرد دارد. نتایج آزمون VEMP  در برخی از بیماری های گوش داخلی مانند گسیختگی مجرای نیم دایره ای فوقانی و فیستول پری لنف و... ناهنجار می باشد.

در این آزمون عملکرد سیستم وستیبولار گوش داخلی با استفاده از محرک صوتی در سطوح شدت بالا ارزیابی می شود. این آزمون به طور معمول در جهت تشخیص عملکرد صحیح ساکول و عصب وستیبولار تحتانی استفاده می شود . نتیجه این آزمون در برخی از بیماری های گوش داخلی مانند خوردگی مجرای نیم دایره فوقانی فیستول پری لنف و برخی مشکلات مرکزی نا هنجاری است.

کارشناسان ما در کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر، با توجه به شکایت شما از میزان و نوع سرگیجه، تست های مربوط به سرگیجه ECOGHI /VEMP با دستگاه های معتبر در محیطی آرام برای شما انجام میدهند.

معرفی محصولات جدید

 

 • Charge & go

 

 

محصول جدید 2019 فراهوشمند با قابلیت شارژ سریع می باشد. که علاوه بر برق شهری، به فندک ماشین و پاوربانک موبایل هم قابل اتصال است. که به ازای هر 4 ساعت شارژ کردن، 24 ساعت کار میکند و در مواقعی که زمان کافی را نداریم به ازای نیم ساعت شارژ، 7 ساعت فعال است.

کلینیک تخصصی شنوایی شناسی سمعک برتر، با پرسنل مجرب و به کارگیری اخلاق حرفه ای، تجویز وتنظیم دقیق و سریع را برای شما انجام می دهند.

این سمعک دارای 4 تا 6 برنامه شنیداری مختلف است که در محیط های مختلف این برنامه ها اتومات تغییر می کنند در نتیجه کیفیت صدا به صورت طبیعی به گوش شما می رسد . علاوه بر آن از طریق برنامه تاچ کنترل که روی گوشی موبایل شما نصب شده است می توانید خودتان هم این تغییرات را انجام دهید.

این سمعک  بین 48-16 کانال و 20-8 باند پردازشی دارد که باعث وضوح و افزایش کیفیت شنیداری می گردد.

 4 میکروفن چرخشی که با پوشش 360 درجه، اصوات را به صورت یکسان از همه محیط دریافت می کنند. و از طریق سیستم وایرلس سمعک باعث افزایش درک شنیداری می گردد.

از طریق سیستم ovp ، مانع از پیچیدن صدای خود فرد یا اکوی صدا می گردد.

برای افرادی که ازصدای گوش هم رنج می برند، سیستم تسکین و مهار وزوزبه کار گرفته شده است.

سیستم محافظ باد، از دیگر تکنولوژی به کار رفته در این سمعک ها می باشد که درک شنوایی را در این محیط ها تقویت می کند.

از دیگر قابلیت های این سمعک، افزایش درک شنیداری در محیط های شلوغ می باشد.

این سمعک ها در اشکال پشت گوشی و ریک(رسیور درون کانال گوش) موجود می باشند و همان لحظه آماده تحویل است.

 

 • Motion

این مدل از سمعک های فراهوشمند  پشت گوشی در دو نوع شارژی و غیرشارژی موجود هستند.

قابلیت شارژ سریع دارند که علاوه بر برق شهری، به فندک ماشین و پاوربانک موبایل هم قابل اتصال است. که به ازای هر 4 ساعت شارژ کردن، 24 ساعت کار میکند و در مواقعی که زمان کافی را نداریم به ازای نیم ساعت شارژ، 7 ساعت فعال است.

برای افرادی که افت شنوایی از حفیف تا عمیق دارند، مناسب است.

کلینیک شنوایی شناسی سمعک برتر، با مشاوره دقیق و تخصصی بهترین تجویز و تنظیم سمعک را برای مراجعین محترم در نظر می گیرد.

از دیگر ویژگی های این سمعک: 4 میکروفن چرخشی، سیستم وایرلس، حذف صدای باد، 6-4 برنامه شنیداری، سیستم ovp و مهار وزوز می باشد.

 • ACE

ریزترین سمعک پشت گوشی دنیا است که کاملا مخفی است. و افرادی که به خاطر شکل کم شنوایی یا مشکلات پرده گوش و عفونت گوش نمی توانند از سمعک داخل گوشی استفاده کنند، سمعک ACE گزینه بسیار مناسبی می باشد.

 • SILK

 

این نوع از سمعک، کوچکترین سمعک داخل گوشی است که توسط ربات ساخته می شود. و علاوه بر حفظ ظاهر و زیبایی از تکنولوژی های خوبی هم برخوردار است. از قبیل:

4 میکروفون چرخشی،  سیستم وایرلس، حذف صدای باد، 6-4 برنامه شنیداری، سیستم ovp و مهار وزوز،

48-16 کانال و 20-8 باند

از ویژگی دیگر این سمعک این است که نیازی به قالب گیری ندارد م همان لحظه تحویل داده می شود و مناسب برای هر سایز گوشی است.

شما با مراجعه به کلینیک تخصصی سمعک برتر می توانید تمامی این مدل ها را از نزدیک ببینید و روی گوشتان امتحان کنید.حتی برای افرادی که درک شنیداری ضعیفی دارند و سمعک های متعددی را امتحان کرده اند، با مراجعه به کلینیک سمعک برتر بهترین تجربه صوتی را داشته باشید و حتی در محیط های شلوغ و همهمه به خوبی بشنوید. و از بالاترین کیفیت و حداقل قیمتها بهره مند شوید.

تجهیزات و خدمات کلینیک سمعک برتر:

 

در این مرکز کلیه آزمونهای شنوایی سنجی نوزادان، بزرگسالان، تست های مربوط به سرگیجه، وزوز و تجویز انواع سمعک با برندهای معتبر با دستگاه REM انجام می شود.

TEOAE- DPOAE- ABR- ASSR -ECOCHGI- VEMP -AUDIOMETERY- TYMPANOMETERY- PLAY -AUDIOMETERY تنظیم سمعک با هایپرو-تنظیم سمعک با REM – ساخت انواع قالب های ضدآب و ضدصوت

عرضه وسایل جانبی سمعک جهت بهتر شنیدن صدای تلویزیون و تلفن، ساخت انواع صداشکنها همراه با فیلتر، ساخت قالب های ضدآب و ضدصوت، کلیه تعمیرات سمعک، بررسی شنوایی آن دسته از نوزادانی که در مراقبتهای ویژه بوده اند، از دیگر خدمات این مرکز می باشد.

و این مرکز با در نظر گرفتن شرايط سالمندان و مادران باردار و مراجعات مجدد برای تنظیم سمعک، در طبقه اول واقع شده كه مجهز به آسانسور، سرويس ايراني و فرنگي مي باشد. و همچنين به علت نزديكي به ايستگاه مترو دسترسي را براي مراجعين محترم، راحت كرده است.

تست چرا غربالگری شنوایی نوازادان ضروری است؟

کم شنوایی یکی از رایج ترین اختلالات بعد از تولد است و در حدود ۱ الی ۲ درصد نوزادان دچار افت شنوایی هستند که باید قبل از یک ماهگی وجود کم شنوایی در آنها تشخیص داده شود و تا قبل از ۳ ماهگی نوع و میزان شدت کم شنوایی و تا ۶ ماهگی درمان های مداخله ای و توانبخشی بر روی آنها انجام شود. (اخیرا توصیه می شود که سن طلایی برای دریافت وسایل کمک شنوایی و توانبخشی تا ۲ ماهگی است)

کودکانی که پیش از سن ۶ ماهگی مورد درمان قرار بگیرند می توانند تا زمان ورود به مهدکودک سایر مهارت ها را نیز به خوبی فراگرفته و از هم سالان خود عقب نمانند. کودکانی که تا سن ۲ یا ۳ سالگی مورد درمان قرار نگیرند ممکن است با مشکلات شنوایی، گفتاری، شناختی و اجتماعی روانی مواجه شوند.

فقدان شنوایی می‌تواند پیامدهای جدی بر روی رشد کودک بگذارد. این عارضه باعث می‌شود که تکامل حرف زدن کودکان به خوبی شکل نگیرد. کودکان از محیط اطراف خود می‌آموزند. نوزادان دارای مشکلات شنوایی فقط می‌توانند به صورت دیداری از محیط اطراف یاد بگیرند چرا که قادر به رمزگشایی صداهای پیرامون خود نیستند. مکالمه‌ای که توسط مادر انجام می‌شود چیزی بیش از صداهای خفه برای این نوزاد نیست. در نهایت این عارضه به اختلال گفتاری منجر می‌شود.

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر با انجام تست های شنوایی مربوط به نوزاد در تشخیص به موقع به شما کمک می کنند.

تست شنوایی سنجی نوزادان چه زمانی انجام می‌شود؟

اولین مرحله تست شنوایی سنجی نوزادان می‌تواند بلافاصله بعد از به دنیا آمدن کودک انجام شود و معمولاً قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان انجام می‌گیرد.

 تجهیزات موجود در کلینیک سمعک برتر: TEOAE / DPOAE / TYMPANOMETERY / AUDIOMETERY / ABR / ASSR / VEMP / ECOGHI / REM

برای تست شنوایی سنجی نوزادان کجا باید مراجعه کرد ؟

اگر بدنبال مرکزی مطمئن و مجهز برای تست شنوایی سنجی نوزاد خود یا یکی از آشناییان  هستید، با مراجعه به کلینیک تخصصی شنوایی سنجی سمعک برتر، کارشناسان ما اطلاعات جامع و کامل را در اختیار شما قرار میدهند.

دلایل افت شنوایی در نوزادان چیست؟

 

افت شنوایی در نوزادان می تواند دلایل متعددی داشته باشد. برخی از آنها عوامل شناخته شده بوده که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

بالا بودن بیلی روبین (زردی)

داروهایی که برای گوش سمی هستند (برای مثال برخی داروها که به منظور مقابله با عفونت های شدید در نوزادان تجویز می شود ممکن است عوارض جانبی داشته و به سیستم شنوایی آسیب برساند)

استفاده از دستگاه های ونتیلاتور بصورت طولانی مدت.

نمره آپگار پایین

تولد زود هنگام (نوزاد نارس)

مننژیت

وزن کم در هنگام تولد

ناهنجاری در ساختار گوش خارجی و میانی

بیماریهای ویروسی در حین بارداری نظیر سرخجه و سیتومگالوویروس می تواند به نوزاد منتقل شده و در نتیجه منجر به افت شنوایی گردد.

انتقال ژن های معیوب از والدین به نوزاد

جهش ژنتیکی در دوران تکامل جنین در رحم مادر

لازم به ذکر است، به طور میانگین دلیل نیمی از مشکلات کم شنوایی نوزادان نامشخص است.

با این حال، علی رغم تست کردن تمام نوزادانی که در رده “با ریسک بالا” قرار می گیرند، نیمی از سایر نوزادان که ممکن است دچار اختلالات شنوایی شوند، نادیده گرفته می شدند. لذا به منظور تعیین نوزادانی که دچار اختلالات شنوایی هستند سلامتی شنوایی آنها با اجرای طرح غربالگری بعد از تولد و قبل از ترخیص از بیمارستان مورد بررسی قرار می گیرد. هدف این طرح شناسایی زود هنگام تمامی نوزادانی است که با مشکلات شنوایی روبرو هستند تا بتوان خدمات درمانی زود هنگام در اختیار آنها قرار داده شود.

آزمون OAE

تست گسیل صوتی گوش – Otoacoustic Emission(OAE) ، پاسخهای آکوستیکی تولید شده توسط گوش داخلی (حلزون شنوایی) در واکنش به محرکهای صوتی را اندازه گیری می کند. تست OAE با قرار دادن یک پروب کوچک که شامل یک میکروفون و یک بلندگوی کوچک است، در مجرای گوش خارجی انجام می گیرد. این تست زمانی انجام می شود که نوزاد در حالت خواب باشد. محرک های صوتی از طریق میکروفون موجود در پروب به درون گوش ارسال می شود. زمانی که این محرکها، به اندام حلزونی شکل (Cochlea) گوش داخلی می رسند، سبب ارتعاش سلولهای مویی خارجی می شوند که این به نوبه خود سبب تولید صدای بسیار ضعیفی می شود که برگشت این صدا به گوش خارجی، توسط میکروفون دستگاه OAE ثبت می شود. متخصصین شنوایی شناس می تواند صداها را تشخیص داده و آن ها را مورد بررسی قرار دهد. اگر صدایی ضبط شده باشد می توان نتیجه گرفت که نوزاد تست را پشت سر گذاشته است. مدت زمان انجام این تست بین ۵ تا ۸ دقیقه متغیر است.

این تست برای یافتن حرکت امواج صوتی در قسمت داخلی گوش نوزاد انجام می‌شود. یک صدای تیک تاک فرستاده می‌شود و گوش آزمایش می‌شود که آیا فوراً به این صدا پاسخ می‌دهد یا خیر. این تست زمانی انجام می‌شود که نوزاد آرام و خواب است. برای گرفتن نتایج بهتر، یک نفر نوزاد را شیر می‌دهد یا نگه می‌دارد تا به او احساس آرامش بدهد.

احتمالاتی دیگری نیز می تواند سبب رد شدن در تست OAE شود از جمله : وجود عفونت در گوش میانی می باشد که مانع ثبت پاسخ های سلول مویی می شود. در این حالت نیز تست تمپانومتری برای ارزیابی تکمیلی توصیه می شود. تست  OAE یک تست سریع و حساس است. در نوزادان در ۳ روز اولیه تولد آزمون  OAE انجام می شود. در برخی از مواقع بدلیل وجود مایع در در گوش تعدادی از کودک در این آزمون رد می شوند ولی والدین نباید نگران باشند و دو هفته بعد برای تکرار تست و در صورت لزوم تست aBR باید مراجعه کنند. در تست OAE پاسخ سلول های مویی خارجی حلزون ثبت می شود.

تست پاسخ شنوایی مغزی (abr)

 

به منظور پردازش صدا، پالسهای الکتریکی از طریق عصب، از گوش داخلی به ساقه مغز (قسمت تحتانی مغز) ارسال می شود. تست ABR – Auditory Brainstem Response پاسخ ساقه مغز را به صدا ارزیابی کرده و یکپارچگی سیستم شنوایی از گوش تا ساقه مغز را مورد بررسی قرار می دهد. برای انجام تست ABR، چهار الی پنج الکترود بر روی سر نوزاد قرار می گیرد و سپس از طریق پروب کوچکی که در مجرای گوش نوزاد قرار داده می شود، محرکهای مختلف صوتی به داخل گوش ارسال می شود. این محرکها باعث تحریک عصب شنوایی شده و پالسهای الکتریکی از طریق عصب به مغز منتقل می شود. فعالیت های الکتریکی تولید شده توسط عصب، از طریق الکترودهایی که به سر نوزاد متصل است ثبت شده و بصورت شکل موج، در کامپیوتر به نمایش در می آید. متخصص شنوایی شناس می تواند محرکهای صوتی مختلف (تن خالص، کلیک و …) را در شدت های متفاوت ایجاد کرده و از این طریق ضعیف ترین شدت صوتی که نوزاد قادر به شنیدن آن است را تعیین کند.

در غربالگری شنوایی نوزادان، فقط از یک نوع محرک صوتی برای انجام تست ABR استفاده می شود که به آن “کلیک” گفته می شود. کلیک متشکل از چندین صدای مختلف (طیف فرکانسی گسترده) است که می تواند بصورت یکجا اطلاعات بیشتری را در ارتباط با سیستم شنوایی در اختیار شنوایی شناس قرار دهد. محرک صوتی کلیک، عموما در شدت صوتی بالا و پایین تولید می شود. اگر شکل موج مناسبی ثبت شود، نوزاد تست را با موفقیت سپری کرده است. برای انجام این تست نیز نوزاد باید در حالت خواب باشد. انجام تست ABR نسبت به تست OAE زمان بر بوده و در حدود ۱۵ دقیقه به طول می انجامد.

تست ABR بهترین گزینه برای شنوایی سنجی نوزادان و کودکانی است که همکاری ندارند و یا در آزمونهایی غربالگری رد شده اند .  در تست ABR سه الکترود استفاده می شود که یکی را به پیشانی وصل می کنند و یکی دیگر را به محل بین ابروها و الکترود سوم را به پشت گوش متصل می کنند. این الکترودها امواج مغزی عصبی و ساقه مغز را ردیابی می کنند.

تست شنوایی ABR

حقایقی درباره تست ABR

 

 • تست aBR پاسخ مغز به اصوات شنیداری را اندازه می گیرد.
 • این تست اغلب برای نوزادانی که در آزمون غربالگری رد شده اند انجام می شود
 • تست ABR بدون درد و آسیب است.
 • این تست یک تست کامل و دقیق است اگر کودک خوابیده باشد و یا در حالت بدون حرکت و چشمان بسته آرام باشد.
 • اگر فرزندتان کمتر از ۶ ماه سن دارد می بایست در حالت چرت زدن این تست گرفته شود.
 • اگر فرزندتان ۷ سال به بیشتر سن دارد می توان این تست را در حالت بیداری و آرام و دراز کشیده انجام داد.

تست تمپانومتری ( tympanometry )

یکی دیگر از تست هایی که می تواند بعنوان تست شنوایی سنجی نوزادان قرار بگیرد تمپانومتری است .هدف از این تست بررسی شرایط گوش میانی  و حرکت پرده گوش و استخواچه ها می باشد. تمپانومتری میزان کم شنوایی را مشخص نمی کند ولی می تواند در جهت تشخیص نوع کم شنوایی به شنوایی شناس و پزشک کمک کند. با کمک تست تمپانومتری می توان اطلاعات مفیدی در مورد پرده گوش و یا پارگی آن و ..  بدست آورد.  تمپانومتری با گذاشتن یک لوله در گوش انجام می شود.

اگر نوزاد نتواند تست غربالگری را با موفقیت پشت سر گذارد، مفهومش چیست؟

اگر نتیجه تست غربالگری شنوایی نوزاد مثبت باشد (احتمال وجود افت شنوایی)، بدین مفهوم نیست که حتما دچار کم شنوایی است چرا که دلایل متعددی وجود دارد که ممکن است نوزاد نتواند در این تست موفق شود. یکی از این دلایل، وجود مایعات ناشی از زایمان در گوش نوزاد است که باعث مسدود شدن مسیر انتقال محرکهای صوتی به گوش داخلی می شود و در نتیجه نوزاد در این تست موفق نمی شود. در نتیجه باید بین تست اولیه و تکرار آن، یک هفته فاصله وجود داشته باشد تا این مایعات از بین بروند.

از دلایل دیگر می توان به نویز محیطی، صدای گریه نوزاد و تداخل های الکتریکی عضلات ناشی از حرکت نوزاد در حین انجام تست اشاره کرد. پاسخ هایی که در تست های ABR یا OAE ثبت می شوند بسیار ضعیف هستند و هرگونه حرکت یا گریه نوزاد ممکن است مانع از آشکارسازی دقیق پاسخ گردد. بنابراین، ضروری است که نوزاد در حین انجام تست، ساکت و یا در حال خواب باشد. غذا دادن به نوزاد قبل از انجام تست بسیار مفید است. اگرچه این تست دردناک نیست اما ممکن است برای نوزاد خسته کننده باشد.

در صورتی که تشخیص داده شود کودک با مشکل شنوایی مواجه است، باید آزمونهای تشخیصی دقیق جهت تعیین نوع و میزان شدت افت شنوایی بر روی نوزاد انجام شود

زمانی که نوزاد به تست OAE به صورتی که انتظار می‌رود، پاسخ نمی‌ده د پزشکان تست را دوباره تکرار می‌کنند. این کار به این دلیل انجام می‌شود که نوزاد دارای شنوایی عالی هم ممکن است در این تست شنوایی سنجی شکست بخورد. دلایل شکست در این تست می‌تواند جمع شدن خرده ریزه‌هایی در کانال گوش، وجود نویز در اتاق  یا گریه کردن نوزاد باشد. تمام اینها می‌توانند موجب شکست خوردن نوزاد در این تست شنوایی سنجی نوزادان شوند. مشاهده شده است که نوزادانی که برای اولین بار در این آزمون شکست می‌خورند، غالباً آن را در تلاش بعدی به صورت موفقیت‌آمیز رد می‌کنند.

اگر نوزاد شما برای دومین بار در تست OAE شکست بخورد، متخصص شنوایی سنجی یک آزمون AABR را انجام می‌دهد تا مطمئن شود که قطعاً یک مشکل شنوایی وجود دارد. پس از این مرحله، آزمون‌های بعدی انجام می‌شوند که دقیق‌تر بوده و متخصصان دیگری مانند متخصص مداخله‌ی زود هنگام، متخصص شنوایی کودکان و پزشک گوش و حلق و بینی را درگیر می‌کند

در صورت موفق بودن تست شنوایی سنجی نوزادان، آیا ممکن است هنوز کودک مشکل شنوایی داشته باشد؟

تست‌های گفته شده، فقط وجود نقص شنوایی زمان تولد را بررسی می‌کنند. این نقص ممکن است به دلیل مسائل مرتبط بابارداری یا ژنتیک باشد. به هر حال، موفقیت‌آمیز بودن تست شنوایی سنجی نوزادان، به این معنی نیست که کودک در آینده مشکل شنوایی نخواهد داشت. آسیب به سر، گوش دادن مداوم به موزیک بلند و عفونت‌های گوش همگی خطرناک بوده و ممکن است باعث ایجاد نقص‌های شنوایی شوند.

تست شنوایی سنجی، باید به طور منظم و در زمان چک‌آپ‌های کودک انجام شود. در صورت وجود تردید در تست شنوایی سنجی نوزادان، می‌توان پیرامون اقدامات بعدی با یک متخصص شنوایی مشورت کرد.

در نهایت به یاد داشته باشید، که مشکلات شنوایی یک مانع بزرگ در زندگی کودک بوده و فعالیت‌های اجتماعی و موفقیت‌های تحصیلی او را با مشکل مواجه می‌کند. انجام تست شنوایی سنجی نوزادان در زمان درست، به والدین کمک می‌کند که مشکل را فهمیده و در صورت پاسخگو نبودن نوزاد به صداهایشان، وحشت‌زده نشوند. درمان‌های زود هنگام مانند گفتار درمانی و جراحی مینور می‌توانند به کودک دارای نقص شنوایی کمک کنند که یک زندگی نرمال داشته باشد.

از آنجائی که کم شنوایی اکتسابی نیز می تواند بعد از تولد و طی چند ماه اول زندگی شیرخوار و یا کودک را دچار کند، بهتر است پس از غربالگری شنوایی تا سن 5 سالگی در دوره های 6 ماهه یا یک ساله مجدداً آزمایش تکرار شود تا طی مراحل رشد از سلامت کامل شنوایی هر دو گوش مطمئن باشیم. بدین ترتیب می توانیم سن تشخیص کم شنوایی را که متاسفانه در کشور ما بسیار بالا است، (حدود 4 سال) به پایین ترین سطح خود برسانیم.

پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی ASSR (Auditory Steady State Response)

بیش از 2 دهه از ظهور ASSR و ورود آن به عرصه کلینیکی می گذرد و این آزمون به سرعت جایگاه خود را در جهت ردیابی آستانه های شنوایی نوزادان و اطفال پیدا کرد. و ما در مجموعه کلینیک سمعک برتر سعی داریم مطابق با تکنولوژی های روز دنیا پیش برویم.

این آزمون غیر تهاجمی بوده و برای ثبت پاسخ نیاز به دخالت بیمار یا ارائه پاسخ توسط بیمار نیست.

ثبت پاسخ توسط 3 یا 4 الکترود انجام می گیرد که بر روی سر قرار داده می شود و بدین ترتیب پاسخ به شیوه ثبت از راه دور انجام می گیرد. پاسخ ASSR با ارائه محرک تون خالص مدوله شده ثبت و جمع آوری می گردد.

برخلاف دیگر اعضا خانواده الکتروفیزیولوژیک، پاسخ ASSR فاقد قله است و حاصل ثبت در فرکانس های مختلف به صورت نموداری ثبت می شود که این نمودار با کاربرد فاکتور های اصلاحی حدود منحنی شنوایی فرد را نشان می دهد.به طور معمول فرکانس های 500،1000،2000،4000 هرتز جهت ثبت پاسخ استفاده می شود که در برخی از تجهیزات همانند  کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر، امکان ثبت پاسخ همزمان در این 4 فرکانس و در 2 گوش وجود دارد که این طریقه ثبت پاسخ را MASTER می نامند.کاربرد این روش موجب افزایش سرعت در ثبت پاسخ های ASSR می شود و به این طریق زمان انجام آزمون کاهش می یابد.

برای تست شنوایی نوزاد ثبت پاسخ ASSR به همراه OAE و ABR و انجام تمپانومتری می تواند یک مجموعه کامل از آزمون های شنوایی باشد که برای ردیابی وضعیت شنوایی در گروه سنی زیر 6 ماه و بالاتر از آن و در گروه های ناتوان از همکاری در ثبت پاسخ رفتاری، مفید و موثر می باشد.

یکی از تفاوت های اساسی آزمون  ASSRبا آزمون ABR در آن است که در آزمون ABR ازمجموعه پاسخ های ثبت شده میتوان استنتاج کرد که بطور مثال کاهش شنوایی در کدام محدوده فرکانسی است. اما در آزمون ASSR افت شنوایی در محدوده فرکانسی بالا و پایین و یا شکل و شیب منحنی شنوایی و مواردی نظیر آن قابل ردیابی است.

از نظر تشخیصی، آزمون  ASSRکمک چندانی در ردیابی ضایعات نداشته و تنها با تغییرات فرکانس مدولاسیون می توان محل تولید پاسخ در دستگاه عصبی شنوایی را تغییر داد. به طور مثال در تشخیص ضایعات ساقه مغز یا تومور شنوایی موثر نمی باشد اما دقت بالایی در اندازه گیری میزان کم شنوایی نوزادان و بخصوص تنظیم دقیق سمعک نوزاد دارد.

پژوهش های متعدد نشان میدهد که در آزمون ASSR  دقت تخمین آستانه با افزایش کاهش شنوایی بیشتر می شود و شاید این موضوع به دلیل حسایت بالای آزمون ASSR در شدت های بالا می باشد.

کاربردها:

 • اندازه گیری دقیق آستانه های شنوایی در فرکانس های مختلف
 • امکان تنظیم دقیق سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی با تعیین آستانه های شنوایی در سنین نوزادی
 • تعیین کاندیداتوری کاشت حلزون نوزاد در سنین پایین و جلوگیری از اتلاف وقت برای دریافت خدمات توانبخشی مناسب

مزایا:

 • برای بررسی شنوایی نوزادان پاسخ ASSR از زمان تولد وجود دارد لذا می توان این ارزیابی را در بدو تولد انجام داد.
 • آزمون ASSR را میتوان تا حداکثر سطح خروجی مبدل انجام داد، از این رو با این آزمون می توان کم شنوایی های شدید و عمیق را مورد بررسی قرار داد.که در تنظیم سمعک کودک هم کمک شایانی به ما میکند.
 • پاسخ های ASSR را می توان نزدیکی آستانه رفتاری ردیابی کرد و میتوان محدوده فرکانسی 250 -8000 هرتز را مورد ارزیابی قرار داد.

به طور کلی در کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر طبق پروتکل جهانی، تست شنوایی نوزاد در بدو تولد ابتدا با دستگاه OAEانجام می شود نوزادانی که این مرحله را قبول می شوند در یک ماهگی،سه ماهگی و سپس تا دو سالگی چکاپ های تکمیلی تر جهت ارزیابی دقیق فرکانس های شنوایی را انجام می دهند.

در مجموع تست DPOAEوTEOAE به بررسی حلزون و سلول های شنوایی می پردازد، حال اگر نوزادی دارای ریسک فاکتور باشد،مانند: تولد زودرس،کمبود اکسیژن موقع زایمان، وزن پایین، بیلی روبین(زردی) بالا، ضربه به سر، بستری در بخشNICU و...کاندید تست شنوایی ABR قرار میگیرد.

تست ABR  توسط الکترودهایی که روی پیشانی و پشت گوش نوزاد وصل می شود و پاسخ های صوتی را دریافت می کند. با کمک تست ABR میتوانیم محدوده کم شنوایی را ردیابی کنیم چنانچه میزان کم شنوایی در حد شدید تا عمیق باشد، نوزاد کاندید تستASSR می باشد چراکه دقت تست ASSR در کم شنوایی های زیاد، بیشتر است. که می توانیم آستانه های دقیق شنوایی را بررسی کنیم و طبق آن تنظیم دقیق سمعک را انجام میدهیم.

در روش های معمول تنظیم سمعک ممکن است به علت کوچک بودن حجم مجرای گوش، فرکانس های بالای شنوایی بیش از اندازه تقویت شوند اما در REM این ارزیابی به صورت کامل و دقیق انجام می شود و با آستانه های به دست آمده از تست ASSR تنظیم کاملی را برای نوزاد انجام دهیم.

تنظیم روتینی که تمامی کلینیک ها مجهز به آن می باشند، تنظیم سمعک های دیجیتال و هوشمند و فراهوشمند با هایپرو است. و ما در کلینیک شنوایی سمعک برتر مفتخریم که با داشتن بروزترین تجهیزات شنوایی در تشخیص، بررسی و درمان مشکلات شنوایی و تجویز سمعک بیمارن سهیم باشیم. به همین علت توصیه می کنیم حتما در تنظیم سمعک و بخصوص در نوزادان به علت عدم همکاری، از دستگاه REM استفاده شود که متاسفانه در اکثر مراکز همچنان به شیوه قدیم عمل می کنند.

پاسخ برانگیخته پایدار شنوایی ASSR (Auditory Steady State Response)

بیش از ۲ دهه از ظهور ASSR و ورود آن به عرصه کلینیکی می‌گذرد و این آزمون به سرعت جایگاه خود را در جهت ردیابی آستانه‌های شنوایی نوزادان و اطفال پیدا کرد؛ و ما در مجموعه کلینیک سمعک برتر سعی داریم مطابق با تکنولوژی‌های روز دنیا پیش برویم.

این آزمون غیر تهاجمی بوده و برای ثبت پاسخ نیاز به دخالت بیمار یا ارائه پاسخ توسط بیمار نیست.

ثبت پاسخ توسط ۳ یا ۴ الکترود انجام می‌گیرد که بر روی سر قرار داده می‌شود و بدین ترتیب پاسخ به شیوه ثبت از راه دور انجام می‌گیرد. پاسخ ASSR با ارائه محرک تون خالص مدوله شده ثبت و جمع آوری می‌گردد.

برخلاف دیگر اعضا خانواده الکتروفیزیولوژیک، پاسخ ASSR فاقد قله است و حاصل ثبت در فرکانس‌های مختلف به صورت نموداری ثبت می‌شود که این نمودار با کاربرد فاکتور‌های اصلاحی حدود منحنی شنوایی فرد را نشان می‌دهد. به طور معمول فرکانس‌های ۵۰۰، ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۴۰۰۰ هرتز جهت ثبت پاسخ استفاده می‌شود که در برخی از تجهیزات همانند کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر، امکان ثبت پاسخ همزمان در این ۴ فرکانس و در ۲ گوش وجود دارد که این طریقه ثبت پاسخ را MASTER می‌نامند. کاربرد این روش موجب افزایش سرعت در ثبت پاسخ‌های ASSR می‌شود و به این طریق زمان انجام آزمون کاهش می‌یابد.

برای تست شنوایی نوزاد ثبت پاسخ ASSR به همراه OAE و ABR و انجام تمپانومتری می‌تواند یک مجموعه کامل از آزمون‌های شنوایی باشد که برای ردیابی وضعیت شنوایی در گروه سنی زیر ۶ ماه و بالاتر از آن و در گروه‌های ناتوان از همکاری در ثبت پاسخ رفتاری، مفید و موثر می‌باشد.

یکی از تفاوت‌های اساسی آزمون ASSR با آزمون ABR در آن است که در آزمون ABR ازمجموعه پاسخ‌های ثبت شده میتوان استنتاج کرد که بطور مثال کاهش شنوایی در کدام محدوده فرکانسی است. اما در آزمون ASSR افت شنوایی در محدوده فرکانسی بالا و پایین و یا شکل و شیب منحنی شنوایی و مواردی نظیر آن قابل ردیابی است.

از نظر تشخیصی، آزمون ASSR کمک چندانی در ردیابی ضایعات نداشته و تنها با تغییرات فرکانس مدولاسیون می‌توان محل تولید پاسخ در دستگاه عصبی شنوایی را تغییر داد. به طور مثال در تشخیص ضایعات ساقه مغز یا تومور شنوایی موثر نمی‌باشد، اما دقت بالایی در اندازه گیری میزان کم شنوایی نوزادان و بخصوص تنظیم دقیق سمعک نوزاد دارد.

پژوهش‌های متعدد نشان میدهد که در آزمون ASSR دقت تخمین آستانه با افزایش کاهش شنوایی بیشتر می‌شود و شاید این موضوع به دلیل حسایت بالای آزمون ASSR در شدت‌های بالا می‌باشد.

کاربردها:

۱)    اندازه گیری دقیق آستانه‌های شنوایی در فرکانس‌های مختلف

۲)    امکان تنظیم دقیق سمعک و دیگر وسایل کمک شنوایی با تعیین آستانه‌های شنوایی در سنین نوزادی

۳)    تعیین کاندیداتوری کاشت حلزون نوزاد در سنین پایین و جلوگیری از اتلاف وقت برای دریافت خدمات توانبخشی مناسب

مزایا:

۱)    برای بررسی شنوایی نوزادان پاسخ ASSR از زمان تولد وجود دارد لذا می‌توان این ارزیابی را در بدو تولد انجام داد.

۲)    آزمون ASSR را میتوان تا حداکثر سطح خروجی مبدل انجام داد، از این رو با این آزمون می‌توان کم شنوایی‌های شدید و عمیق را مورد بررسی قرار داد؛ که در تنظیم سمعک کودک هم کمک شایانی به ما میکند.

۳)    پاسخ‌های ASSR را می‌توان نزدیکی آستانه رفتاری ردیابی کرد و میتوان محدوده فرکانسی ۲۵۰ -۸۰۰۰ هرتز را مورد ارزیابی قرار داد.

به طور کلی در کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر طبق پروتکل جهانی، تست شنوایی نوزاد در بدو تولد ابتدا با دستگاه OAE انجام می‌شود نوزادانی که این مرحله را قبول می‌شوند در یک ماهگی، سه ماهگی و سپس تا دو سالگی چکاپ‌های تکمیلی‌تر جهت ارزیابی دقیق فرکانس‌های شنوایی را انجام می‌دهند.

در مجموع تست DPOAE و TEOAE به بررسی حلزون و سلول‌های شنوایی می‌پردازد، حال اگر نوزادی دارای ریسک فاکتور باشد، مانند: تولد زودرس، کمبود اکسیژن موقع زایمان، وزن پایین، بیلی روبین (زردی) بالا، ضربه به سر، بستری در بخش NICU و... کاندید تست شنوایی ABR قرار میگیرد.

تست ABR توسط الکترود‌هایی که روی پیشانی و پشت گوش نوزاد وصل می‌شود و پاسخ‌های صوتی را دریافت می‌کند. با کمک تست ABR میتوانیم محدوده کم شنوایی را ردیابی کنیم چنانچه میزان کم شنوایی در حد شدید تا عمیق باشد، نوزاد کاندید تست ASSR می‌باشد چراکه دقت تست ASSR در کم شنوایی‌های زیاد، بیشتر است؛ که می‌توانیم آستانه‌های دقیق شنوایی را بررسی کنیم و طبق آن تنظیم دقیق سمعک را انجام میدهیم.

در روش‌های معمول تنظیم سمعک ممکن است به علت کوچک بودن حجم مجرای گوش، فرکانس‌های بالای شنوایی بیش از اندازه تقویت شوند، اما در REM این ارزیابی به صورت کامل و دقیق انجام می‌شود و با آستانه‌های به دست آمده از تست ASSR تنظیم کاملی را برای نوزاد انجام دهیم.

تنظیم روتینی که تمامی کلینیک‌ها مجهز به آن می‌باشند، تنظیم سمعک‌های دیجیتال و هوشمند و فراهوشمند با هایپرو است؛ و ما در کلینیک شنوایی سمعک برتر مفتخریم که با داشتن بروزترین تجهیزات شنوایی در تشخیص، بررسی و درمان مشکلات شنوایی و تجویز سمعک بیمارن سهیم باشیم. به همین علت توصیه می‌کنیم حتما در تنظیم سمعک و بخصوص در نوزادان به علت عدم همکاری، از دستگاه REM استفاده شود که متاسفانه در اکثر مراکز همچنان به شیوه قدیم عمل می‌کنند

 

وزوز گوش یا صدای سر چیست و چگونه درمان میشود؟

وزوز گوش احساس صدایی آزاردهنده در یک یا هردو گوش و یا در سر فرد میباشد و تقریبا عارضهی شایعی محسوب میشود و افراد زیادی درگیر آن هستند. وزوز علت‌های مختلفی دارد مثل: کمشنوایی در سنین مختلف یا پیرگوشی در سالخوردگان آسیب گوش یا اختلالات سیستم گردش خون فشار خون بالا مواجه با صدای بلند انسداد جرم گوش استفاده نادرست از هدفون و هنزفری شوک‌های عصبی ناگهانی تغذیه نادرست فرد بیماری اُتواِسکلروز (رشد غیرطبیعی استخوان‌های واقع در گوش میانی) میتواند موجب کمشنوایی و وزوز شود که این بیماری معمولا ریشهی وراثتی دارد بیماری مِنییِر (نوعی اختلال گوش داخلی گفته میشود که بر اثر فشار غیرطبیعی ناشی از مایع گوش داخلی بهوجود میآید و یکی از علائم اولیه آن وزوز گوش است)

 اختلالات مفصل گیجگاهیفکی آسیب‌های سر و گردن. تومور عصب شنوایی (نوعی تومور غیرسرطانی و خوشخیم است که روی عصب جمجم‌های رشد میکند نیز شناخته میشود و» شوانومای وِستیبولار مسئول کنترل تعادل و شنوایی است. این بیماری با عنوان معمولا فقط در یک گوش بروز میکند) چه عواملی وزوز گوش را تشدید میکند؟ مواجهه با صدای بلند افزایش سن جنسیت (معمولا در مردان شایع‌تر است) سیگار تغذیه نادرست بیماری‌های قلبی و عروقی بیمار ممکن است طیف مختلفی از صدا‌ها را مثل صدای زنگ وزوز غرش هیس یا هوهو را در گوش‌ها یا سر خود بشنود. شدت این صدا‌ها از کم تا زیاد متغیره می‌تواند دائمی یا موقتی باشد و در بعضی موارد ممکن است به اندازه‌ای باشد که روی تمرکز فرد انجام فعالیت‌های روزانه یا خواب او اختلال ایجاد کند. در بسیاری از موارد حاکی از بیماری نگرانکنند‌های نیست، ولی ممکن است با افزایش سن شدت آن بیشتر شود، در صورت اقدام به درمان تا حد قابل توجهی بهبود می‌یابد. یکی از شایعترین علت‌های وزوز گوش آسیب سلول‌های گوش داخلی است. پرز‌های ریز و ظریفی که در گوش داخلی وجود دارند، در واکنش به فشار ناشی از امواج صوتی به حرکت درمیآیند. این حرکت موجب تحریک سلول‌های گوش و درنتیجه آزادسازی سیگنال‌های الکتریکی از اعصاب و ارسال این سیگنال‌ها به مغز میشود. مغز نیز سیگنال‌های دریافتی را به صوت تبدیل میکند. چنانچه پرز‌های گوش داخلی آسیب ببینند، تکانه‌های الکتریکی اضاف‌های را بهطور تصادفی روانهی مغز میکنند که موجب وزوز میشود.

مراجعه به پزشک

چنانچه از شنیدن صدای وزوز در گوش خود به تنگ آمدهاید و راه حلی برای درمان آن پیدا نکردید به پزشک متخصص گوش و حلق و بینی، یا متخصص مغز و اعصاب میتوانید مراجعه کنید، اما راه کار‌های پزشکان برای حل مشکل وزوز استفاده از دارو‌های مسکن یا دارو‌هایی است که مشکل بیمار را به صورت موقتی حل می‌کنند. می‌نویسد که عدم وجود تومور را بررسی کند، ولی بعد از آن بیمار را به مراکز MRI پزشک ابتدا برای بیمار یک شنوایی سنجی ارجاع می‌دهد و اٌدیولوژیست میتواند مشکل بیمار را با استفاده از روش‌های توانبخشی حتی برای افرادی که افت شنوایی ندارند از طریق ماسکر‌ها حل کنند. افرادی که صدای سر داشتند، یک گوش یا دو گوش هنگامی که به پزشک مراجعه میکنند معمولاً پزشک راه حلی برای درمان این افراد پیدا نمی‌کند، ولی امروزه شنوایی شناسی متخصص وزوز با تکنولوژی‌های جدید و مشکل بیمار را حل میکند.TRT پیشرفت علم با استفاده از ماسکر‌های گوش و روش ماه ممکن است طول بکشد. این راه درمانی کمی هزینه بر است و تعداد ۶ تا ۳ پروسه‌ی درمان وزوز حدوداً زیادی از بیماران با استفاده از این روش درمان شدند و یا از شدت وزوز آن‌ها بسیار کاهش پیدا کرده است.

چگونه وزوز خود را درمان کنیم؟ متخصصین شنوایی شناسی در درجه اول علت وزوز فرد را مشخص میکند و پس از اندازه گیری‌های مربوطه راهکار‌های درمانی را در نظر میگیرد. یکی از بهترین راه حل‌های درمان وزوز گوش استفاده ازدستگاه‌های سرکوب صدا یا ماسک صدا است که در کلینیک تخصصی شنوایی سمعک برتر این روش با استفاده از بهترین دستگاه‌های روز ارائه میشود. این ماسکر‌های وزوز از بهترین برند‌های آلمان هستند و با کیفیت عالی با استفاده از روش بازآموزی برای بیمار) وزوز TRT تجویز میشوند. اگر وزوز فرد همراه با افت شنوایی باشد میتواند از دستگاه‌های کمک شنوایی مثل سمعک‌هایی با بهترین تکنولوژی که سیستم درمان وزوز دارند بهره ببرد. در کیلینیک تخصصی شنوایی سمعک برتر با تجویز و تنظیم درست و دقیق متخصصین شنوایی بیماران برای همیشه میتوانند از شر وزوز‌های آزاردهنده خود خلاص شوند و حس خوب شنوایی راحت و آسوده را دوباره تجربه کنند. در کلینیک سمعک برتر تنظیم سمعک‌ها علاوه بر تنظیم‌های معمولی که تمام اٌدیو لوژیست‌ها دستگاه تنظیم سمعک با تکنولوژی REM انجام می‌شود.REM انجام میدهند تنظیم سمعک با استفاده از دستگاه جدید است که در سراسردنیا و کشور‌های پیشرفته استفاده میشود. سمعک را به صورت دقیق و ایده آل و متناسب با استاندارد‌های گوش هر فرد REM اُدیولوژیست با دستگاه تنظیم میکند که در حال حاضر تنها سه الی چهار کلینیک شنوایی در تهران از این دستگاه استفاده می‌کنند.

کم شنوایی

کم شنوایی یکی از رایج‌ترین اختلالات بعد از تولد است. چرا که اگر نوزاد از بدو تولد دچار مشکل کم شنوایی باشد، به دنبال آن مشکلات گفتاری، تاخیر تکلم، مشکلات اجتماعی و شناختی پیش می‌آید.

سن طلایی تشخیص کم شنوایی در نوزادان قبل از یک ماهگی است که باید تا قبل از ۳ ماهگی نوع و شدت کم شنوایی تشخیص داده شود؛ و ما بتوانیم در ۶ ماهگی درمان را آغاز کنیم.

امروزه شیوع کم شنوایی نوزادان ۱ تا ۲ درصد می‌باشد؛ که با وجود تلاش‌هایی که انجام می‌شود، باز هم نوزادانی هستند که تا سن ۳ یا ۴ سالگی تشخیص داده نمی‌شوند.

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر تلاش می‌کنند تا پروسه تشخیص را به موقع انجام دهند. چرا که اگر تا ۶ ماهگی درمان صورت گیرد، کودک شما به راحتی می‌تواند وارد مهدکودک و مدارس عادی شود.

تجهیزات موجود در کلینیک سمعک برتر شامل:

Audiometery/ Tympanometery/ TEOAE/ DPOAE/ ABR/ ASSR/ ECOGHI/ VEMP/REM می‌باشد.

تست شنوایی TEOAE نوزادان، بلافاصله بعد از تولد در بیمارستان انجام می‌شود. TEOAE تست غربالگری شنوایی است که اگر نوزاد در این تست قبول نشود اصلا جای نگرانی نیست. معمولا به علت مایعات گوش نوزاد و سروصدای محیط این تست با شکست مواجه می‌شود.

در هر صورت بدون توجه به جواب تست اولیه، شما باید نوزادتان را قبل از یک ماهگی برای بررسی بیشتر به مراکز شنوایی سنجی مجهز به تست نوزاد بیاورید.

در این مرحله تست مجدد TEOAE و DPOAE انجام می‌شود.

آزمون OAE

تست OAE (OTO ACOUSTIC EMISSION) محرک صوتی را در فرکانس و شدت‌های مختلف توسط یک پروب کوچک به مجرای گوش نوزاد می‌فرستد و عکس العمل حلزون و حرکت سلول‌های مویی را بررسی میکند.

تست TEOAE به بررسی فرکانس‌های پایین و میانی و تست DPOAE، فرکانس‌های بالا و میانی می‌پردازد. به همین علت در کلینیک سمعک برتر توصیه میکنیم هردو روش تست OAE برای نوزاد انجام شود.

یکی دیگر از مزیت‌های دستگاه‌های کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر، تمپانومتری با فرکانس ۱۰۰۰ است که میتوانیم از همان یک ماهگی بررسی گوش میانی، استخوانچه‌های گوش، میزان مایعات گوش و حرکت پرده گوش را انجام دهیم.

حال اگر نوزاد در آزمون‌های انجام شده تا یک ماهگی، قبول شود یعنی سیستم حلزون و گوش میانی سالم است و شنوایی نرمال می‌باشد؛ و در ۳ ماهگی تست شنوایی ABR (Auditory Brainsteam Response) را برای آن دسته از نوزادانی که جواب قابل قبولی را در مرحله قبل کسب نکردند یا دارای highrisk هستند، توصیه میکنیم.

نوزادان دارای highrisk:

بالا بودن بیلی روبین (زردی (دارو‌هایی که برای گوش سمی هستند (برای مثال برخی دارو‌ها که به منظور مقابله با عفونت‌های شدید در نوزادان تجویز می‌شود ممکن است عوارض جانبی داشته و به سیستم شنوایی آسیب برساند (استفاده از دستگاه‌های ونتیلاتور بصورت طولانی مدت.

نمره آپگار پایین

تولد زود هنگام (نوزاد نارس (مننژیت

وزن کم در هنگام تولد

ناهنجاری در ساختار گوش خارجی و میانی

بیماری‌های ویروسی در حین بارداری نظیر سرخجه و سیتومگالوویروس می‌تواند به نوزاد منتقل شده و در نتیجه منجر به افت شنوایی گردد.

انتقال ژن‌های معیوب از والدین به نوزاد

جهش ژنتیکی در دوران تکامل جنین در رحم مادر

لازم به ذکر است، به طور میانگین دلیل نیمی از مشکلات کم شنوایی نوزادان نامشخص است.

آزمون ABR

تست ABR به بررسی مسیر عصب از گوش داخلی تا ساقه مغز می‌پردازد.

این آزمون توسط الکترود‌هایی که روی پیشانی و گوش نوزاد متصل می‌شود، پاسخ ساقه مغز را ارزیابی کرده و یکپارچگی سیستم شنوایی از گوش تا ساقه مغز را مورد بررسی قرار می‌دهد. این آزمون غیرتهاجمی بوده و کودک به راحتی دراز کشید، و انجام آن مانند تست شنوایی سنجی ساده است و کودک دردی احساس نمیکند و. عوارض جانبی ندارد.

هم چنین ABR، تست بسیار معتبری است که علاوه بر تشخیص و میزان کم شنوایی، برای تشخیص تومور‌های گوش هم به کار میرود و ما برای کودکان یا بزرگسالانی که همکاری لازم را ندارند هم، توصیه میکنیم.

یکی از دغدغه‌هایی که والدین برای تست ABR دارند، استفاده از داروی بیهوشی) کلرال هیدرات) است که برای خواباندن کودک تجویز می‌شود، اما کارشناسان ما توسط دستگاه‌های پیشرفته موجود در کلینیک سمعک برتر می‌توانند در حالت خواب معمولی کودک (یا داروی خواب آور ضعیف مانند پرومتازین) یا در حالت شیر خوردن هم آزمون ABR را انجام دهند. دستگاه‌های بررسی شنوایی نوزادان، در کلینیک تخصصی سمعک برتر جدیدترین و مجهزترین دستگاه‌های موجود در دنیای ادیولوژی است.

در این مرحله، چنانچه پاسخ آزمون ABR نرمال باشد، یعنی کل سیستم گوش و شنوایی سالم است. اما با توجه به اینکه برخی از بیماری‌های گوش اکتسابی هستند، توصیه می‌کنیم تا ۲ سال ابتدایی زندگی، چکاپ‌های دوره‌ای شنوایی را انجام دهید.

آزمون‌های گفته شده وجود نقص شنوایی زمان تولد را بررسی می‌کنند. این نقص ممکن است به دلیل مشکلات بارداری یا ژنتیک باشد. به هرحال موفقیت آمیز بودن تست شنوایی نوزادان به این معنی نیست که کودک در آینده مشکل شنوایی نخواهد داشت. آسیب به سر، گوش دادن مداوم به موزیک بلند و عفونت‌های گوش همگی خطرناک بوده و ممکن است باعث ایجاد نقص‌های شنوایی شوند.

شما می‌توانید در کلینیک سمعک برتر چکاپ‌های شنوایی نوزادتان به طور منظم با دستگاه‌های پیشرفته انجام دهید.

در مورد نوزادانی که در تست شنوایی بدوتولد، یک ماهگی و ۳ ماهگی (با تست ABR) رد شدند، به صورت قطعی وجود کم شنوایی را تشخیص میدهیم. در مورد این کودکان حتما درمان توانبخشی، سمعک و یا کاشت حلزون تا قبل از ۶ ماهگی باید انجام شود.

همچنین برای تکمیل پروسه تشخیصی در ۳ ماهگی، تست تمپانومتری برای بررسی گوش میانی، تست ASSR برای تشخیص میزان افت شنوایی در هر فرکانس و تست ECOGHI برای تشخیص محل ضایعه انجام می‌شود.

اگر میزان کم شنوایی در حد عمیق باشد، کودک کاندید کاشت حلزون می‌شود، اما قبل از آن حتما باید یک دوره از سمعک استفاده کند تا میزان کارایی آن مشخص شود؛ و برای آن دسته از نوزادان دارای افت شنوایی در حد خفیف تا شدید، ما در کلینیک سمعک برتر مشاوره استفاده از سمعک را به والدین می‌دهیم. با استفاده به موقع از سمعک، انتخاب صحیح سمعک می‌توانیم از مشکلات گفتاری، اجتماعی و تکلم کودک پیشگیری کنیم؛ و در نهایت بعد از انتخاب و تنظیم صحیح سمعک با دستگاه REM کودک جهت تربیت شنوایی و گفتاردرمانی به مراکز معتبر ارجاع داده می‌شود.

سمعک‌هایی که برای این سن استفاده می‌شود، حتما باید به صورت پشت گوشی باشد، چون با رشد کودک سایز مجرای گوش هم تغییر میکند و ما نهایتا سالانه قالب سمعک را تعویض میکنیم.

چه سمعکی برای کودک من مناسب است؟

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر تلاششان را می‌کنند تا بهترین مشاوره را به والدین گرامی بدهند. سمعکی مناسب این سن است که بتواند صدای با کیفیت را به گوش کودک برساند. کودک تا این لحظه تجربه شنیداری خوبی را نداشته، پس نباید با کیفیت پایین سمعک لذت شنیدن را از کودکمان بگیریم.

سمعک‌های مجهز به سیستم وایرلس برای درک شنوایی بسیار موثر هستند. خصوصا در سن مدرسه که در یادگیریشان تاثیر بسزایی دارد. همچنین سیستم وایرلس ۱۰ تا ۱۵ درصد درک شنیداری را افزایش می‌دهد.

سیستم FM موجود در مدل‌های بالای سمعک این قابلیت را دارند که در کلاس، صدای معلم را مستقیم به سمعک برساند. در نتیجه مفهوم بودن صدا باز هم افزایش پیدا می‌کند.

سیستم نوزریداکشن سمعک باید قوی باشد تا صدا‌های اضافی را کم کند باتوجه به اینکه محیط کودک اغلب شلوغ است. هرچه تعداد کانال‌های سمعک بیشتر شود سیستم کاهش نویز و همهمه قوی‌تر عمل می‌نماید.

میکروفن همه جهته سمعک کمک میکند تا کودک صداهارا از همه جهات به صورت یکسان بشنود؛ و در برخی مدل‌ها به جای یک میکروفن، دو میکروفن در هر طرف قرار دارد. چرخشی بودن میکروفن‌ها در مدل‌های بالا به شنیدن واضح صدا از پشت سر و پهلو‌ها بسیار کمک می‌کند و قدرت میکروفن را به چهار برابر می‌رساند.

سیستم OVP در سمعک‌های جدید این توانایی را دارد تا صدای اکو و پیچش صدای خود کودک را از بین ببرد. هر چه مدل سمعک بالاتر رود، شخص کمتر صدای خود را به صورت اکو میشنود به طوریکه در آخرین مدل سمعک‌های زیمنس تا ۹۸ درصد رضایت بیمار تامین می‌شود. سیستم OVP تنها در یک برند و آن هم مدل‌های لاکچری سمعک‌های زیمنس به نام SIGNIA می‌باشد.

با نصب سیستم تاچ کنترل روی گوش موبایل که در اکثر سمعک‌های هوشمند موجود است، والدین میتوانند مقداری از تنظیمات مانند تغییر ولوم یا برنامه‌های سمعک را از طریق موبایلشان انجام دهند.

نکته‌ای که حائز اهمیت است، سنجش شنوایی و تنظیم دوره‌ای سمعک می‌باشد. حتما به صورت ۶ ماه یکبار باید شنوایی سنجی مجدد انجام شود تا اگر تغییری در میزان شنوایی مشاهده کردیم، تنظیم سمعک را هم مطابق با آن تغییر دهیم.

کارشناسان ما در کلینیک سمعک برتر، سمعک را با استفاده از دستگاه REM تنظیم می‌کنند. البته در اکثر مراکز همکاران ما فقط تنظیم با هایپرو دارند که توصیه نمیشود به ویژه برای کودکان. به علت کوچک بودن مجرای گوش و رزونانس گوش ممکن است تقویت بیش از حد انجام شود. همچنین همکاری کودکان در زمینه بالا بودن یا کم بودن صدا بسیار کم است؛ و زمانیکه سمعک را با REM تنظیم میکنیم مشخصات آکوستیکی گوش، حجم مجرای گوش و... ارزیابی می‌شود و دیگر تقویت بیش از حد یا کمتر از حد معمول صورت نمی‌گیرد. زیرا وقتی که صدای کمتر یا بیشتر از حد طبیعی به گوش برسد باعث آسیب به سلول‌های مویی گوش می‌شود.

بهترین سمعک؟ لزوم استفاده از سمعک؟

در این مقاله به مطالبی راجع به سمعک می پردازیم از قبیل انواع سمعک، لزوم استفاده از سمعک، تکنولوژی های سمعک و... اما قبل از آن مروری خواهیم داشت کم شنوایی و انواع آن.

انواع کم شنوایی:

ساختمان گوش از سه قسمت گوش خارجی،میانی و داخلی تشکیل شده است. هرگونه ضایعه یا اختلالی در این مسیر موجب بیماری گوش و نوعی از آسیب شنوایی می گردد.

به طور مثال ساده ترین آن جرم گوش می باشد که باعث خارش گوش، و اگر میزان آن زیاد باشد به همراه مقدار ی از کم شنوایی میباشد که بعد از ساکشن یا شستشوی گوش برطرف میگردد.

توصیه ی کارشناسان ما در کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر به بیماران محترم این است که به هیچ عنوان از گوش پاک کن استفاده نکنند و بعد از حمام از سشوار استفاده شود.

اختلال دیگر پارگی پرده گوش می باشد که ممکن است در اثر ضربه یا عفونت ها ی گوش باشد. که دراین صورت با انجام تست شنوایی سنجی و تمپانومتری میزان پارگی و تاثیر آن روی شنوایی، مشخص میشود. برای درمان پارگی پرده گوش اگر پارگی به تازگی باشد که با مصرف دارو و در نهایت جراحی گوش، برطرف میشود.اما  اگر این عارضه قدیمی باشد و به علت افزایش سن جراحی جوابگو نباشد، استفاده از سمعک توصیه می گردد. حال اگر گوش ترشح و عفونت داشته باشد سمعک پشت گوشی توصیه میگردد اما اگر مجرای گوش خشک باشد با توجه به میزان کم شنوایی می توان سمعک داخل گوشی هم تجویز کرد.

از دیگر بیماری های گوش، اتواسکلروز، کلستاتوما، عفونت های گوش میانی که در کودکان بسیار شایع است و... میتوان نام برد.

از شایع ترین علت کم شنوایی پیرگوشی است که پیشرونده است با افزایش سن بدتر می شود.

بیمار با شکایت کم شنوایی، عدم درک شنوایی(یعنی اینکه صدا را می شنوم اما تشخیص نمیدهم) و گاها با شکایت سرگیجه و وزوز گوش مراجعه می کند.

چرا باید از سمعک استفاده کنم؟

از عواقب کم شنوایی می توان به کاهش درک شنیداری، انزوا، افسردگی، کاهش روابط اجتماعی اشاره کرد.

به خصوص در سن پیرگوشی که افزایش سن مزید بر علت می شود و دقت و توجه شما را هم تحت تاثیر قرار میدهد.

در بیمارانی که از دیابت رنج می برند، ما بیشتر شاهد کم شنوایی هستیم و توصیه میکنیم حتما سالانه شنوایی خود را چک کندد.

چه سمعکی برای من مناسب است؟

تشخیص اینکه شما کاندید چه نوع سمعکی هستید بر عهده متخصص شنوایی شناسی می باشد. شما با مراجعه به کلینیک شنوایی سمعک برتر، کارشناسان ما بر اساس تست شنوایی سنجی شما، بهترین مشاوره رادر اختیار شما قرار میدهند.

بر اساس نوع و میزان کم شنوایی شما میتوانید انتخاب های متنوعی را داشته باشید. به طور مثال در کم شنوایی های ملایم تا شدید سمعک داخل گوشی هم میتوان استفاده کرد(به شرطی که پرده گوش سالم باشد و ) اما در کم شنوایی عمیق حتما از سمعک پشت گوشی بایدد استفاده شود.

کلینیک سمعک برتر دارای نمایندگی سمعک زیمنس میباشد و بهترین سمعک را در این مرکز می توانید تهیه کنید. با توجه به نیاز شما انواع سمعکهای داخل گوشی، سمعک پشت گوشی و سمعک ریک را می توانید در کلینیک سمعک برتر امتحان کنید.

همچنین شما میتوانید از  مدل های سمعک بدون قالبگیری استفاده کنید که مربوط به تکنولوژی 2017 -2019 می باشد.

در کلینیک تخصصی شنوایی سعک برتر، کارشناسان ما تلاش می کنند که بهترین سمعک را باتوجه به نوع و میزان کم شنوایی، نیاز و توقع شما از شنیدن، محیط زندگی و ارتباطات اجتماعی شما تجویز کنند. بهترین سمعک برای شما، تجویزی است که کارشناسان ما با توجه به موارد گفته شده و بودجه برای شما در نظر میگیرند که از کیفیت شنوایی مناسبی بهره مند شوید. در نظر داشته باشید که نباید بودجه بیمار را اولویت قرار داد تا بتوانیم بهترین سمعک متناسب با میزان شنوایی شما تجویز کنیم. پس در انتخاب مرکز شنوایی سنجی و خرید سمعکتان دقت کافی داشته باشید  تا به نتیجه دلخواهتان برسید. کلینیک شنوایی سنجی سمعک برتر دارای نمایندگی سمعک زیمنس در محدوده شمال شرق تهران میباشد.

از مشکلات سمعک که در سال های اخیر بیماران از آن ناراضی بودند، سوت کشیدن سمعک بود که در نسل سمعک هوشمند این مشکل برطرف شده و سیستم فیدبک گیری سمعک به صورت هوشمندانه عمل میکند و مانع از سوت سمعک می شود.

یکی دگیر از علت نارضایتی بیماران، عدم درک کافی در محیط های شلوغ و پرسروصدا است که خوشبختانه کلینیک سمعک برتر با داشتن تکنولوژی روز دنیا با ارایه سمعکهای هوشمند و فراهوشمند باعث افزایش درک شنیداری می شود. به این صورت که میکروفن های چرخشی سمعک با بهره گیری از (سیستم نویز ریداکشن)، صداهای گفتاری و مهم را تقویت میکنند و از صدای نویز و مزاحم اطراف می کاهند.

در سمعکهای فراهوشمند که ما میکروفن های گردان همه سویه را داریم کمک میکند تا کاربر صدا ها را به صورت واضح از همه محیط بشنود حتی اگر در محیط شلوغ مثل مهمانی هستند که چندین منبع صدا وجود دارد، تفکیک صداها با سرعت و قدرت بالایی انجام میشود.

برای بیمارانی هم که تمایلی به تعویض باتری ندارند، ما سمعکهای شارژی را معرفی می کنیم.

سمعک بدون باتری که در کلینیک سمعک برتر موجود می باشد در تكنولوژي جديد سمعكهاي زيمنس به نام signia NX/ primax معرفي شده.اين سمعك نيازي به باتري ندارد و همراه يك شارژر ارائه مي شود. سمعک قابل شارژليتيوم كه در 4 ساعت شار‍‍ژكامل ميشود وبافندك ماشين نيزقابل شارژاست. شارژر سمعك علاوه بر عمل شارژ كردن، وظيفه رطوبت گيري از سمعك راهم دارد.

هم چنین برای افرادی که از کم شنوایی یکطرفه رنج می برند، سیستم كراس باي كراس به صورت وايرلس براي كم شنوايي هاي يكطرفه نیز توصیه می شود.

یکی از مواردی که در هنگام تجویز و تنظیم سمعک باید به آن دقت داشت و متاسفانه کمتر به آن دقت میشود، بار ذهنی است که در هنگام گوش دادن به گفتار در شلوغی به کاربر سمعک وارد میاید. این بار ذهنی را تلاش شنیداری می نامند.

تلاش شنیداری آن میزان زحمت و تلاشی است که کاربر سمعک از خود بروز می دهد تا بتواند کلمات و گفتار را در شرایط شلوغ بشنود. به عبارت دیگر در هنگام تجویز و تنظیم سمعک نه تنها باید تقویت به صورتی ارایه و تنظیم شود که منجر به بهبودی درک گفتار شود، بلکه باید به گونه ای نیز باشد که درک گفتار به راحتی و آسان برای کاربر رخ دهد، یعنی بهبودی درک گفتار با کمترین تلاش شنیداری. این هدف اصلی متخصصین ما در کلینیک سمعک برتر برای بیماران گرامی می باشد.

نکته دیگری که بیماران عزیز باید به آن توجه داشته باشند چکاب سالانه شنوایی و تنظیم سمعک است. اگر شنوایی شما در طول زمان تغییر کند حتما تنظیم جدید برای سمعکتان باید انجام شود تا همیشه شنوایی با کیفیت را داشته باشید و از شنیدن صداهای اطراف لذت ببرید.

در رابطه با تنظیم سمعک، تنظیم روتینی که تمامی کلینیک ها مجهز به آن می باشند، تنظیم سمعک های دیجیتال و هوشمند و فراهوشمند با هایپرو است. و ما در کلینیک شنوایی سمعک برتر مفتخریم که با داشتن بروزترین تجهیزات شنوایی در تشخیص، بررسی و درمان مشکلات شنوایی و تجویز سمعک بیمارن سهیم باشیم. به همین علت توصیه می کنیم حتما در تنظیم سمعک و بخصوص در نوزادان به علت عدم همکاری، از دستگاه REM استفاده شود که حجم مجرای گوش و فاصله سمعک تا پرده گوش به صورت منحصر فرد در هر بیمار در نظر گرفته میشود تا بهترین تنظیم متناسب با آناتومیک گوش شما صورت گیرد. متاسفانه در اکثر مراکز همچنان به شیوه قدیم عمل می کنند و فقط چند مرکز انگشت شمار مجهز به دستگاه REM می باشند.

بیماری های گوش (پیرگوشی)

علائم و راه‌های درمان پیرگوشی را بشناسید؛ پیرگوشی یا همان افت شنوایی با افزایش سن و از دست دادن تدریجی شنوایی در هر دو گوش که یک مشکل رایج مربوط به پیری است بسیاری از ما وقتی با سالمندان روبرو می‌شویم، بی اختیار صدایمان را بلند می‌کنیم، چون در ذهنمان چنین نقش بسته که سالمندان توان شنوایی ضعیفی دارند و ممکن است نتوانند به خوبی صدای ما را بشنوند. این مسئله واقعیت دارد، زیرا سالمندان دچار پدیده‌ای به نام پیرگوشی هستند، گرچه شدت پیرگوشی همه سالمندان یکسان نیست و همه سالمندان به اصطلاح گوششان سنگین نیست. علائم پیرگوشی چیست؟ آیا افت شنوایی ناشی از سن درمان پذیر است؟ سال، دارای افت شنوایی ۵۶ بزرگسال بالای ۳ اغلب سالمندان با این بیماری دسته و پنجه نرم می‌کنند. یکی از است. به علت تغییر تدریجی شنوایی، برخی از مردم در ابتدا از تغییرات آگاه نیستند و اغلب، توانایی شنیدن صدا‌های بلند را دارند... بحث درک شنوایی با افت شنوایی متفاوت است و، چون افت شنوایی تدریجی است تغییرات محسوس نیست و همه‌ی فرکانس‌ها باهم یکباره آسیب نمیبینند ممکن است شنوایی فرد در فرکانس‌های گفتاری خوب باشد و متوجه افت شنوایی خود نشود، ولی به مرور وقتی افت شنوایی افزایش پیدا میکند و فرکانس‌های گفتاری هم سالگی چکاپ سالیانه شنوایی ۵۶ آسیب میبیند فرد متوجه میشود. برای جلوگیری ازین اتفاق لازم است از سن انجام شود. مطالعات اخیر نشان داده است که میانگین سن پیر گوشی پایین آمده است به همین دلیل هم روی چکاپ سالیانه شنوایی مثل چکاپ خون تاکید میشود.

علل اصلی پیرگوشی: آسیب گوش داخلی (شایع‌ترین آسیب یا اختلال درون گوش میانی اختلال در امتداد مسیر‌های عصبی به مغز

علت پیرگوشی و راه‌های درمان آن: قرار گرفتن در معرض سر و صدای بلند (مانند موسیقی یا سر و صدا مربوط به کار) از دست دادن سلول مویی (گیرنده‌های حسی در گوش داخلی) عوامل به ارث رسیده سالخوردگی. شرایط مختلف بهداشتی، مانند؛ بیماری قلبی یا دیابت. عوارض جانبی برخی از داروها، مانند؛ آسپرین و برخی از آنتی بیوتیک‌ها

علائم کاهش شنوایی و پیرگوشی چیست؟ شنیدن صدا به طور نامفهوم. تشخیص صدای "س" و "ت" دشوار است درک مکالمات دشوار است، به ویژه هنگامی که صدای پس زمینه وجود دارد.. صدای مردان راحت‌تر از زنان شنیده میشود. بعضی از صدا‌ها به نظر می‌رسد بیش از حد بلند و آزار دهنده است. وزوز گوش (زنگ در گوش) ممکن است در یک یا هر دو گوش رخ دهد امروزه همه‌ی این علائم ذکر شده با بهترین وجدیدترین تکنولوژِی‌ها قابل درمان هستند، ولی قبلا هنگامی که سالمندان به پزشک مراجعه میکردند گفته میشد که پیر گوشی درمانی ندارد و بیمار باید به این وضعیت عادت کند. چگونه پیرگوشی تشخیص داده می‌شود؟

متخصص شنوایی شناسی ابتدا با استفاده از اتوسکوپ و تست تمپانومتری گوش فرد را بررسی میکند تا از نداشتن التهاب و عفونت وسالم بودن گوش فرد اطمینان حاصل کند سپس با تست ادیومتری مقدار کم شنوایی فرد را مشص میکند.

در کلینیک شنوایی سمعک برتر از به روزترین تجهیزات شنوایی مثل ویدئو اتوسکوپ استفاده میشود و خود، بیمار هم میتواند آن را مشاهده کند. همچنین با استفاده از جدیدترین دستگاه‌های زیمنس آلمان عفونت گوش وضعیت پرده گوش و میزان شنوایی فرد بررسی میشود و برای تنظیم سمعک با استفاده از روش‌های جدید از استفاده میشود.REM دستگاه راه‌های درمان پیرگوشی

درمان پیرگوشی در سالمندانی که عصب شنوایی شان از دست رفته، دارو و جراحی نیست بلکه باید از وسایل کمک شنوایی استفاده کنند تا باعث تقویت صدا شود. این وسیله همان سمعک است که تقریبا همه مردم با آن آشنایی دارند درکلینیک شنوایی سمعک برتر متخصصان تلاش می‌کندد بهترین سمعک را با توجه به نوع و میزان کم شنوایی نیاز و توقع فرد از شنیدن محیط زندگی و ارتباطات او تجویز کنند. کلینیک تخصصی شنوایی سمعک برتر دارای نمایندگی سمعک زیمنس در محدوده شمال شرق تهران میباشد.

عوارض ناشی از پیرگوشی چیست؟ اگر میزان شنوایی به اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کرده باشد، فرد برای تقویت صدا وبرقراری ارتباط باید از سمعک استفاده کند در صورت عدم استفاده ممکن است اعصاب شنوای سالم فرد نیز آسیب ببیند و تشخیص گفتار فرد تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند که جبران ناپذیر است. مهمترین راه برای جلوگیری از دست دادن شنوایی مرتبط با سن محافظت از شنوایی است.

 اجتناب از صدای بلند .. ازقالب‌های فیلتردار محاقظ شنوایی مخصوص استفاده کنید (برای جلوگیری از آسیب بیشتر به شنوایی) توصیه‌هایی برای جلوگیری از پیرگوشی پیرگوشی و افت شنوایی مرتبط با سن، کاهش شنوایی تدریجی در هر دو گوش اتفاق میافتد. این یک مشکل رایج مربوط به پیری است. اگر دچار کم شنوایی ناگهانی شدید، به مراقب بهداشتی خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است یک مشکل جدی برای شنوایی ایجاد شود.. اجتناب از قرار گرفتن در معرض انفجار و صدای بلند که می‌تواند به کاهش شنوایی کمک کند. این یک وضعیت برگشت پذیر نیست، بنابراین پیشگیری مهم است افراد سالمندی که سابقه مواجه با صدای بلند را داشتند یا شغل آن‌ها پر سروصدا بوده است زودتر در معرض افت شنوایی هستند و زودتر برای چکاپ باید اقدام کنند. افراد مسن که بیماری کلیوی یا دیابت یا کلسترول دارند افت شنوایی آن‌ها نسبت به بقیه پیشرفت سریعتری دارد ماه یک بار شنوایی خود را چک کنند و اگر از سمعک استفاده ۵ به همین دلیل باید بیماری خود را کنترل کنند و میکنند بعد از هربار تست شنوایی جدید تنطیم مجدد سمعک انجام شود. امروزه سمعک‌ها نسبت به گذشته بسیار پیشرفته‌تر هستند و بسیاری امکانات و تکنولوژی‌های جدید به آن‌ها اضافه شده است. صدای اضافی و نویز آن‌ها حذف شده و تا حدامکان صدای آن مثل گوش طبیعی ساخته شده است. با استفاده از اپلیکیشن به موبایل وصل میشوند که به آن سیستم رازداری صدا میگویند. درسمعک‌های جدید اٌدیولوژیست میتواند از راه دور با کلیومتر‌ها فاصله نیز سمعک بیمار خود را تنظیم کند.

تماس سریع

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.