اطلاعات تماس

                      - انجام انواع روش های پیشگیری جهت جلوگیری از پوسیدگی(فلورایدتراپی و فیشورسیلانت)

                      - درمان ریشه, ترمیم و بازسازی دندان های آسیب دیده

                      - ارتودنسی پیشگیری

                      - اصلاح و کنترل رویش صحیح دندانهای دائمی(فضانگدارنده)

                      - درمان دندانپزشکی تحت آرامبخشی و بیهوشی برای کودکان مضطرب

فيشورسيلانت

 

(بستن و پر كردن شيارهاى سطح جونده دندان با استفاده از ماده فيشورسيلانت سفيدرنگ براى جلوگيرى از پوسيدگى دندان )

اين درمان مناسب كودكانى است كه دندان هاى دائمى شان درآمده و كودكانى كه شيارهاى سطح جونده دندان هايشان عميق باشد ، در صورتى كه اين درمان انجام نشود دندان مستعد پوسيدگى ميشود ، مواد غذايى بين شيارهاى دندان گير كرده و باعث ميشود دندان زودتر از موعد پوسيده شود

دندان‌قروچه

دندان‌قروچه در کودکان، علت ایجاد و درمان

دندان قروچه در کودکان به معنای ساییدن دندان‌ها به‌هم است. این اتفاق معمولا در هنگام خواب رخ می‌دهد، اما برخی کودکان حین بیداری هم این عمل را انجام می‌دهند.

چرا کودکان دندان قروچه دارند؟

کتابهای مرجع دندانپزشکی کودکان، سه عامل را در ایجاد دندان قروچه موثر می‌دانند که شامل موارد زیر است:

دلایل موضعی: مثل تداخلات اکلوزالی، ترمیم‌های بلند یا وضعیت‌های دندانی تحریک کننده

عوامل سیستمیک: شامل انگل‌های روده‌ای، برخی کمبودهای تغذیه‌ای، آلرژی‌ها و اختلالات غدد

عوامل روانی: افزایش استرس یا اختلالات شخصیتی

 

پیامدهای دندان قروچه در کودکان

سایش متوسط مینا و گاهی عاج دندانهای نیش و آسیای شیری از معمول‌ترین پیامدهای دندان قروچه در کودکان است. سایش شدید دندان‌ها در اثر دندان قروچه، در برخی کودکان دارای عقب افتادگی ذهنی یا فلج مغزی اتفاق می‌افتد و می‌تواند باعث حساس شدن و به خطر افتادن حیات پالپ دندان شود. درد و ناراحتی عضلات جونده و مفصل گیجگاهی-فکی هم از دیگر عواقب دندان قروچه است.

درمان دندان قروچه

درمان باید از روش‌های ساده شروع شود:

ابتدا باید تداخلات اکلوزالی دندان‌ها توسط دندانپزشک شناسایی و حذف شوند. اگر بیمار تداخلات اکلوزالی نداشت یا حذف آن‌ها منجر به بهبودی بیمار نشد، باید جهت رد احتمال مشکلات سیستمیک، وی را به پزشک مربوطه ارجاع داد. اگر دو روش بالا موثر نبود، یک وسیله از جنس پلاستیک نرم (Night Gaurd) جهت محافظت از دندان‌ها توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود. معمولا استفاده از این وسیله در چند ماه باعث ترک عادت می‌شود. اگربه نظر می‌رسد که این عادت، علت روانی دارد، باید کودک را جهت مشاوره به روانپزشک کودک ارجاع داد. گاهی اوقات سایش دندانی به قدری شدید است که برای برطرف کردن حساسیت دندان یا جلوگیری از آسیب به پالپ دندان، روکش‌های فلزی استیل توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شود.

 

فلوراید

فلوراید تراپی چیست وچه اهمیتی دارد؟

استفاده از فلوراید اهّمیت ویژه‌ای در کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان بویژه در سطوح بین دندانی دارد. فلوراید تراپی به معنای کاربرد موضعی فلوراید به صورت دوره‌ای بر روی دندان‌های کودکان، به منظور افزایش مقاومت آن‌ها در برابر پوسیدگی است. در این روش دندانپزشک ابتدا دندان‌ها را با برس و خمیر مخصوص تمیز می‌کند و سپس فلوراید بصورت ژل یا وارنیش روی دندان‌ها مالیده می‌شود. پس از آن، کودک باید چند بار آب دهان خود را خالی کند ولی دهان نباید شسته شود و تا نیم ساعت هم کودک نباید چیزی بخورد یا بیاشامد.

 

توصیه می‌شود فلورایدتراپی در مطب، از وقتی که همهٔدندان‌هایشیریرویش یافتند (حدود ۳ سالگی) شروع شود و تا ۲ سال بعد از رویش آسیای دوم دائمی (حدود ۱۴ سالگی) با نظر دندانپزشک ۶-۳ ماه یکبار ادامه یابد. همزمان با فلورایدتراپی در مطب، ممکن است دندانپزشک برای برخی کودکان بالای شش سال که در خطر بالای ایجاد پوسیدگی دندان هستند، کاربرد دهانشویه‌های فلوراید را در منزل تجویز کند.

 

فیشورسیلانت (شیاربندی)

فیشورسیلانت (شیاربندی) دندان چیست؟

اگر چه درمان با فلوراید موثر‌ترین روش جلوگیری از پوسیدگی سطوح صاف دندان (مانند محل تماس دندان‌های مولر با یکدیگر) است ولی در پیشگیری از ضایعات پوسیدگی شیار‌ها و فرورفتگی‌های سطوح جونده(اکلوزال) تاثیر کمی دارد. با اینکه سطوح اکلوزال تنها ۱۲ درصد از کل سطوح دندانی را تشکیل می‌دهند ولی بیشتر پوسیدگی‌ها در کودکان مقطع ابتدایی در این سطوح مشاهده می‌شود.

 

مسدود کردن این شیار‌ها و فرورفتگی‌ها بوسیله رزین‌های کامپوزیتی با سیالیت بالا (کامپوزیت تقریبا مایع) یک اقدام پیشگیرانه جهت این امر می‌باشد. این مسدود کننده‌ها اولا با پر کردن شیار‌ها و فرورفتگی‌ها باعث این می‌شوند که باکتری‌های پوسیدگی زا از محیط زیست انتخابیشان محروم شوند ثانیا این محل‌ها با مسواک زدن راحت‌تر تمیز گردند. این درمان در بزرگسالانی که در معرض خطر شدید پوسیدگی هستند نیز استفاده می‌گردد. مسدود ساختن شیار‌ها و فرو رفتگی‌ها مخصوصا دندان‌های مولر اول می‌بایست بلافاصله بعد از رویش به عنوان یک درمان معمول برای بسیاری از کودکان به‌کار رود.

 

تماس با ما

0%
0%

0% تخفیف ویژه

 

مسئولیت محتوای درج شده در این صفحه بر عهده آگهی دهنده است و سامانه 24D هیچ گونه مسئولیتی در قبال آن ندارد.